Episkopat będzie zachęcać proboszczów do instalacji terminali płatniczych w kościołach

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

terminale płatnicze w kościołach

Udostępnij:

Jest szansa, że w przyszłości zapłacimy kartą za dewocjonalia, gazety i posługi duszpasterskie w każdym kościele. Episkopat rusza z kampanią zachęcającą proboszczów do wdrażania opłat bezgotówkowych w kościołach.

Terminale płatnicze znajdują się praktycznie w większości punktów sprzedaży. Zaskoczeniem może wydawać się fakt, że taki sposób płacenia jest możliwy także w kościołach.

Do tej pory 100 polskich świątyń tłumnie odwiedzanych przez turystów zainstalowało terminale płatnicze. Być może za pewien czas instalacja tych urządzeń w kościołach stanie się standardem.

Episkopat zachęca do płacenia kartą

Episkopat Polski poinformował kilka dni temu, że rozpoczyna projekt, którego celem jest zachęcenie parafii do przyjmowania opłat bezgotówkowych.

W tej kampanii potrzebną infrastrukturę może zapewnić fundacja Polska Bezgotówkowa. Instytucje kościelne nie poniosą żadnych kosztów przez 12 pierwszych miesięcy korzystania z terminala. A to dzięki temu, że są beneficjentami programu Polska Bezgotówkowa.

Parafie w Jastrzębiej Górze i w Mikstacie były pierwszymi, które wprowadziły terminale płatnicze.

Lubelska parafia przetestuje ofiaromat

W ubiegłym miesiącu informowaliśmy, że w jednej z lubelskich parafii pojawi się urządzenie zwane ofiaromatem. Za jego pomocą wierni będą mogli składać datki bezgotówkowo. System umożliwi wybranie konkretnej sumy i przeznaczenie składanej ofiary np. na cele charytatywne lub parafialne.

Ofiaromat znajdzie się w przedsionku kościoła. Tradycyjny sposób składania ofiar, np. na tacę pozostanie bez zmian.

Na razie nie wiadomo kiedy urządzenie pojawi się w kościele.

Urządzenia do wpłacania datków

Nad podobnym rozwiązaniem od dłuższego czasu pracuje warszawska spółka Hilltech. W tym przypadku urządzenie wykorzystuje tradycyjny terminal płatniczy. Konstruktorzy nazwali ją roboczo donacjomatem.

Także Mastercard wraz z Caritasem zapowiedzieli niedawno wspólny projekt, którego przedmiotem będzie urządzenie do wpłacania datków. Donacjomat Mastercarda ma służyć do zbierania pieniędzy na finansowanie statutowej działalności Caritasu. Maszyny tego typu staną w miejscach użyteczności publicznej np. na lotniskach. Docelowo donacjomaty pojawią się także w innych miejscach np. w muzeach lub instytucjach kultury finansujących się dzięki wsparciu darczyńców.