Facebook chwali się wynikami. Ma już prawie 2,5 mld aktywnych użytkowników, którzy odwiedzają portal każdego miesiąca. W III kwartale tego roku przychód firmy osiągnął 17,65 mld dolarów. Zysk netto popularnego serwisu wyniósł 6 mld dolarów – to wzrost o 1,14 mld dolarów w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Obecny przychód Facebooka jest większy o 29% w porównaniu do III kwartału ubiegłego roku, kiedy wynosił 13,73 mld dolarów. Przychód z reklam wyniósł 17,38 mld dolarów, co także oznacza wzrost o 28% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2018. Urządzenia mobilne były źródłem 94% całego przychodu z reklam (dla porównania w III kw. zeszłego roku było to 92%).
Liczba użytkowników Facebooka stale rośnie
We wrześniu Facebooka odwiedziło 2,45 mld osób. To o 8% więcej w skali roku. Codziennie portal odwiedza 1,62 mld ludzi — to wzrost o 9% w skali rocznej. Serwis nie podał danych na temat liczby osób korzystających z mobilnej wersji portalu.
Facebook podaje, że z całej gamy produktów, którą dysponuje, czyli: serwis społecznościowy, Messenger, Instagram i WhatsApp — codziennie korzysta 2,2 mld ludzi. Przynajmniej jednej z tych usług używa ok. 2,8 mld użytkowników co najmniej raz w miesiącu.
Powyższe wyniki są o wiele lepsze niż zakładali analitycy finansowi. Wartość spółki wzrosła o 5% po zamknięciu giełdy.
Mark Zuckerberg cieszy się z obecnych wyników, ale jednocześnie przyznaje, że następny rok będzie bardzo trudny dla jego firmy.
Problemy Facebooka z Librą
Oprócz prognozowanych przez Zuckerberga trudności pojawiły się ostatnio także problemy z facebookowym projektem Libra.
Spółka zapowiedziała, że w 2020 roku wprowadzi własną kryptowalutę o nazwie Libra. Jednak w tym miesiącu coraz więcej instytucji kontrolujących bezpieczeństwo konsumentów zaczęło zgłaszać swoje wątpliwości odnośnie prawnych aspektów funkcjonowania platformy. Z projektu wycofali się tacy partnerzy jak: PayPal, Mastercard, Visa, eBay czy Stripe.
Kryptowaluta Libra, oparta o technologię blockchain, miałaby działać w oparciu o platformę Calibra. Osoby nieposiadające dostępu do tradycyjnych usług bankowych mogłyby dokonywać płatności internetowych. W obecnej sytuacji dalsze losy Libry stoją pod znakiem zapytania.