Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Facebook przeciwko samobójstwom
Do tej pory tylko ograniczona grupa użytkowników Facebooka, m.in. mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Australii, mogła nawiązać kontakt z osobami podejrzanymi o chęć popełnienia samobójstwa. Narzędzie to zostało jednak udostępnione we wszystkich krajach, w których działa spółka. Firma zawarła współpracę z pięćdziesięcioma organizacjami, którym można zgłaszać niepokojące posty.
Partnerem z Polski została fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, do której należy telefon zaufania 116 111. To właśnie z tą organizacją przedstawiciele Facebooka polecają się kontaktować, gdy dostrzeżemy wpis sugerujący, że któryś z internautów ma zamiar zrobić sobie krzywdę. Możemy także samodzielnie nawiązać kontakt z autorem postu i zaproponować mu pomoc.
Użytkownicy mogą samodzielnie pomóc
Wcześniej tylko należy kliknąć na ikonę znajdującą się w prawym górnym rogu każdego wpisu i wybrać przycisk „Zgłoś post”. Następnie: Uważam, że to nie powinno znaleźć się na Facebooku – Zawiera pogróżki, propaguje przemoc lub samobójstwo – Autoagresja lub samobójstwo. Wówczas możemy zdecydować, jak chcemy zareagować. Do dyspozycji mamy cztery opcje, a wśród nich: propozycja udzielania wsparcia oraz zgłoszenie publikacji zespołowi Facebooka.
Wybierając ten ostatni krok, zgłoszenie trafi do administratorów sieci społecznościowej, którzy stwierdzą na ile poważne jest oświadczenie potencjalnego samobójcy i albo przekażą sprawę policji, albo dadzą znać, któremuś z partnerów. Jeśli sprawa będzie dotyczyć internautów z Polski, zgłoszenie trafi do pracowników fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Niewidome osoby „zobaczą” zdjęcia
Dodana właśnie funkcja nie jest jedyną, o którą w ostatnim czasie Facebook rozszerza działanie serwisu społecznościowego. W kwietniu udostępnił narzędzie Automatic Alternative Text dedykowane osobom niewidomym i niedowidzącym. Dzięki niemu użytkownicy, którzy mają kłopoty ze wzrokiem będą mogli „zobaczyć” dodawane do postów zdjęcia. Algorytm będzie bowiem opisywał przedstawione na fotografiach obiekty, a generator mowy odczyta treść opisów.