Finansowanie venture rośnie, ale spada, mniejsza liczba transakcji, fintech cierpi: nowy raport CB Insights

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Finansowanie venture rośnie, ale spada, mniejsza liczba transakcji, fintech cierpi: nowy raport CB Insights

Udostępnij:

W swoim kwietniowym opracowaniu zespół analityków CB Insights przygląda się uważnie stanowi finansowania venture w I kwartale 2024 roku. Jak wskazują dane, najlepiej mają się spółki stawiające na generatywną sztuczną inteligencję. Wyraźny, bo wynoszący 16%, spadek inwestycji dotknął branżę fintech. Przedstawiamy najważniejsze wnioski z raportu.

Finansowanie venture wzrosło o 11% w ujęciu kwartalnym do 58,4 mld dolarów. Autorzy analizy zwracają uwagę, że finansowanie w pierwszym kwartale było napędzane przez kilka ogromnych transakcji, w tym inwestycję Amazona o wartości 2,75 mld USD w firmę Anthropic, zajmującą się generatywną sztuczną inteligencją. Pomimo kwartalnego wzrostu, finansowanie pozostaje niższe o 21% w porównaniu z 1Q’23 i 62% w porównaniu z 1Q’22. To plasuje kwartalne finansowanie venture mniej więcej na poziomie z 2017 roku.

Liczba transakcji spadła ósmy kwartał z rzędu. Spadek wyniósł 7 procent i nominalna liczba transakcji to 6 238. Azja i Europa odnotowały odpowiednio ośmio- i dziewięcioprocentowy spadek aktywności w zakresie transakcji VC. Z drugiej strony, Stany Zjednoczone przełamały globalny trend, odnotowując niewielki, ale jednak wzrost liczby transakcji o 1% w ujęciu kwartalnym.

Megarundy (transakcje o wartości ponad 100 mln USD) są jasnym punktem, rosnąc o 30% w ujęciu kwartalnym do 105. Te duże transakcje stanowiły 45% całkowitego finansowania w kwartale, co stanowi wzrost o 11 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim kwartałem. Za niektórymi z największych transakcji stali inwestorzy korporacyjni, tacy jak Amazon, Disney i Alibaba.

W tym kwartale pojawiło się 19 nowych jednorożców w Stanach Zjednoczonych, Azji i Europie, co stanowi nieznaczny spadek w porównaniu z 23 w poprzednim kwartale. 5 nowych jednorożców w Europie stanowiło najwyższy wynik dla tego kontynentu od 5 kwartałów. Najwyżej wycenianym jednorożcem w 1Q’24 był Figure, deweloper robotów humanoidalnych wyceniany na 2,7 mld USD.

Sektor fintech ucierpiał: jego finansowanie spadło o 16% kwartał do kwartału, podczas gdy cyfrowe technologie zdrowotne i detaliczne odnotowały wzrost. Finansowanie cyfrowego zdrowia wzrosło o prawie 50% w 1Q’24, napędzane przez wiele mega-rund biotechnologicznych.

Pełen raport można pobrać tutaj.

Wszystkie wykresy pochodzą z raportu CB Insights.

Czytaj także: