Założony przez Michała Czyża, Tomasza Mikosza i Jacka Mikosza startup FindAir zajmuje się tworzeniem sprzętu i oprogramowania do zbierania danych o stosowaniu leków w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjenta oraz komunikacji z lekarzem. Spółka jest pionierem tego typu rozwiązań w Europie i jednym z trzech wiodących graczy na rynku inteligentnych inhalatorów na świecie.
– Współpracujemy z większością wiodących europejskich ośrodków medycznych zajmujących się badaniami klinicznymi i leczeniem astmy i POChP. Jesteśmy jedyną w Europie firmą, która może pochwalić się tak szeroką gamą produktów, co już dziś umożliwia nam pokrycie większości typów stosowanych terapii. Planujemy dalsze nakłady na badania i rozwój, by w ofercie mieć inteligentne nakładki na wszystkie najpopularniejsze na rynku typy podajników lekowych stosowanych w leczeniu chorób płuc -– mówi Tomasz Mikosz, prezes zarządu FindAir.
Rozwiązania FindAir są dopuszczone do użytku jako wyrób medyczny na terenie Unii Europejskiej i są już wykorzystywane w szpitalach m.in. w Holandii, Belgii, Francji, Grecji, Irlandii i Niemczech. Ponadto są dostępne w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, skąd już dzisiaj pochodzi 40 proc. przychodów spółki.
Czego brakuje HealthTechowi w USA?
– W Stanach Zjednoczonych obserwujemy szybko rosnący trend powstawania platform telemedycznych, przy jednoczesnym deficycie urządzeń do monitorowania przyjmowania leków przez pacjentów. Dzięki uzyskanemu finansowaniu jesteśmy w stanie szybko odpowiedzieć na to zapotrzebowanie skalując nasz biznes za oceanem. Dla wielu dużych koncernów farmaceutycznych stajemy się zewnętrznym laboratorium R&D w zakresie smart inhalatorów i pokrewnych technologii – dodaje Tomasz Mikosz.
Astma jest nieuleczalną chorobą zapalną dróg oddechowych. Według szacunków WHO na całym świecie cierpi na nią ponad 300 mln ludzi. Kolejne 250 mln osób choruje na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Globalnie obie choroby należą do głównych przyczyn przewlekłej zachorowalności i umieralności, a ich znaczenie przypuszczalnie będzie rosnąć.
Inwestycja od 4growth VC
W potencjał FindAir uwierzył fundusz 4growth VC, znany do tej pory z inwestycji w działające już na międzynarodowym rynku medtechy takie jak Saventic Health czy Talkie.ai.
– FindAir ma gotowy, działający produkt – całą linię urządzeń oraz oprogramowanie, a także ogromną wiedzę i doświadczenie o rynku i potrzebach jego interesariuszy, zgromadzone przez siedem lat dotychczasowej działalności. W połączeniu z rynkiem docelowym liczącym kilkaset milionów pacjentów daje to ogromny potencjał do globalnego skalowania działalności. FindAir wpisuje się w trend zdalnej opieki medycznej, który będzie dynamicznie rósł w kolejnych latach z uwagi na dużą efektywność. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku chorób takich jak astma i POChP, gdzie przyjmowanie leków jest podstawowym elementem oceny stanu zdrowia pacjentów – mówi Krzysztof Bachta, partner zarządzający funduszu 4growth VC.
Koinwestycji w FindAir dokonał też NCBR Investment Fund (NIF), specjalizujący się w inwestycjach w małe i średnie przedsiębiorstwa.
– W NIF zawsze szukamy silnych zespołów z jasną strategią i potencjałem do rozwiązywania istotnych problemów. Taką firmą jest właśnie FindAir. Innowacyjne rozwiązanie, z którego może korzystać część społeczeństwa dotknięta astmą oraz znakomity zespół. Te czynniki wraz z innowacyjnym IP przekonały nas do wsparcia FindAir – mówi Paweł Materniak, dyrektor inwestycyjny w NIF.
Oferta FindAir
FindAir działa w branży technologii medycznych od 2017 r. System FindAir składa się z urządzeń do zdalnej kontroli użycia inhalatora, aplikacji mobilnej oraz platformy internetowej do przeglądania danych.
Pierwszy produkt FindAir trafił na rynek w 2019 r. Obecnie oferta firmy obejmuje inteligentne nakładki na najpopularniejsze na rynku inhalatory takie jak m.in. Ventolin, Atrodil, Seretide, Serevent, Flixotide czy Budiair. Zostały one stworzone z myślą o podniesieniu jakości leczenia pacjentów poprzez wykorzystanie ich w podmiotach leczniczych, które chcą zdalnie monitorować swoich pacjentów oraz ośrodkach leczniczych i badawczych zajmujących się chorobami układu oddechowego.
Laven pozyskał 3,8 mln zł na dalszy rozwój komplementarnych ubezpieczeń zdrowotnych