Fintech Jumo pozyskał 55 mln dolarów. Wśród inwestorów jest Goldman Sachs

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Fintech Jumo pozyskał 55 mln dolarów. Wśród inwestorów jest Goldman Sachs

Udostępnij:

Południowoafrykański fintech Jumo pozyskał 55 mln dolarów. Oferuje pakiet technologiczny dla firm, które tworzą produkty oszczędnościowe, kredytowe i ubezpieczeniowe dla klientów na rynkach wschodzących. W tej rundzie w startup zainwestował także Goldman Sachs.

Firma planuje wejść na nowe rynki i wprowadzić nowe produkty w Azji i Afryce.

Jumo działa na 6 rynkach i planuje ekspansję na 2 kolejne kraje w Afryce – Nigerię i Wybrzeże Kości Słoniowej, oraz 2 w Azji – Bangladesz i Indie.

Jumo powstał w 2015 r. w Kapsztadzie. W 2018 r. startup dostał 52 mln dolarów. Wśród inwestorów był wtedy również amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs.

Jak podaje TechCrunch, Jumo wypłacił już ponad 1 mld dolarów pożyczek i obsłużył ponad 15 mln klientów indywidualnych i małych firm.

Nigeria staje się potęgą fintech w Afryce

Nigeria stała się nieoficjalnym centrum rozwoju fintech w Afryce, wyprzedzając w 2019 r. Kenię pod względem przyciągania zainteresowanych inwestorów.

W 2019 r. nigeryjska firma płatnicza Interswitch po inwestycji 200 mln dolarów dokonanej przez Visę, stała się jednorożcem. W tym samym roku firma wprowadziła swój produkt w postaci karty Verge do globalnej sieci Discover.

Z kolei w grudniu ubiegłego roku Miga rozszerzyła swoje produkty kredytowe na Brazylię i rozwinęła swoje produkty kredytowe w Nigerii.

Natomiast w ubiegłym miesiącu nigeryjska firma płatnicza Paga rozpoczęła działalność w Meksyku.

Chipper Cash dostał 6 mln dolarów

Kolejnym przykładem na błyskawiczny rozwój afrykańskiego fintechu jest Chipper Cash, który w zeszłym roku dostał 6 mln dolarów od funduszu Deciens Capital. Startup chce zaoferować bezpłatne usługi płatnicze w najbardziej zaludnionym kraju Afryki – Nigerii.

Firma rozpoczęła działalność w 2018 r. W maju tego roku startup zebrał 2,4 mln dolarów w rundzie seedowej.

Chipper Cash oferuje mobilne, bezpłatne usługi płatnicze P2P w sześciu krajach: Ghanie, Ugandzie, Nigerii, Tanzanii, Rwandzie i Kenii. Firma ma swoją siedzibę w San Francisco.

Ham Serunjogi, CEO Chipper Cash, powiedział, że firma wykorzysta pozyskany kapitał, aby powiększyć swój zespół i poszerzyć zasięg w Południowej Afryce.

Goldman Sachs stawia na różnorodność

Inwestycje Goldman Sachs w afrykańskie i indyjskie startupy wpisują się w nową politykę banku.

David Solomon, prezes Goldman Sachs, zapowiedział niedawno, że od 1 lipca bank nie będzie angażować się w spółki, których zarządy nie są zróżnicowane. Według przedsiębiorcy ważne jest, aby zasiadały w nich osoby o odmiennej płci, narodowości i rasie.

Solomona uważa, że w zarządach około 60 firm w Stanach Zjednoczonych i Europie, które weszły na giełdę, zasiadają jedynie mężczyźni białej rasy.