Fintech SumUp pozyskał 895 mln euro. Wśród inwestorów Goldman Sachs

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Fintech SumUp pozyskał 895 mln euro. Wśród inwestorów Goldman Sachs

Udostępnij:

SumUp to startup z siedzibą w Londynie, który zajmuje się płatnościami mobilnymi. Wczoraj ogłosił, że pozyskał finansowanie w wysokości 895 mln euro. To jedno z największych finansowań dłużnych dla jakiegokolwiek startupu w Europie.

Pozyskane fundusze fintech wykorzysta na dalszy rozwój swojej działalności, w szczególności na przejęcia, ekspansję na nowych rynkach w Europie, Ameryce Łacińskiej i Azji oraz na rozbudowę pakietu usług, które oferuje firmom. Firma działa już w 33 krajach (ostatnio weszła do Chile, Kolumbii i Rumunii), a jej klientami jest około 3 mln przedsiębiorstw.

Finansowanie dłużne

Zdobyte pieniądze pochodzą m.in. od Goldman Sachs, są formą długu, a nie kapitału własnego, więc nie ma do ujawnienia formalnej wyceny spółki. W 2019 r. Goldman Sachs i Bain Capital zdecydowali się również na finansowanie dłużne dla SumUp w wysokości 371 milionów dolarów.

Jak podaje Techcrunch, Marc-Alexander Christ, jeden ze współzałożycieli SumUp, przyznał, że firma wybrała taką formę finansowania, ponieważ może sobie na nią pozwolić. Zadłużenie tego typu jest często wybierane przez większe spółki, szczególnie te, które generują dużo gotówki.

Przejęcia SumUp

Na przestrzeni lat SumUp przejął szereg innych startupów, aby poszerzyć usługi, które oferuje, a także zdobyć nowe rynki. W 2016 r. fintech przejął jednego ze swoich większych konkurentów, Payleven wspieranego przez Rocket Internet.

W 2019 r. brytyjski fintech przejął polską platformę e-commerce Shoplo. Technologia Shoplo pomaga sprzedawcom SumUp stworzyć lepiej wyglądające witryny sklepowe – Przejęcie warszawskiej firmy Shoplo, składającej się z 30 pracowników, dostarczy firmie SumUp szablon oraz technologię do rozszerzenia obszaru e-commerce w swojej działalności. Umożliwi to zaoferowanie skalowalnego rozwiązania, które pozwoli sprzedawcom łatwo tworzyć własne sklepy internetowe i sprzedaż na wielu platformach e-commerce za pomocą zaledwie kilku kliknięć – powiedział wówczas Marc-Alexander Christ.

Najnowsze przejęcia SumUp to platforma bankowości mobilnej Paysolut na Litwie, a także Goodtill i Tiller.

Model biznesowy

Od początku istnienia SumUp zdywersyfikował swoją działalność na szereg innych usług związanych z kartami i płatnościami dla swoich klientów, w tym tworzenie sklepów internetowych i przyjmowanie płatności w sieci i za pośrednictwem aplikacji, fakturowanie, karty podarunkowe oraz inne rozwiązania dla punktów sprzedaży.

Model biznesowy firmy opiera się przede wszystkim na czerpaniu zysków z transakcji dokonywanych na platformie, dlatego na razie jej strategia polega na oferowaniu większej ilości usług dla firm, a nie na wprowadzaniu usług finansowych dla konsumentów.

SumUp nie jest też zainteresowany kryptowalutami – Inwestycje w Bitcoina to głównie narzędzie do pozyskiwania klientów, którzy zarabiają trochę na Bitcoinie, ale nie dużo – powiedział Christ.