Firma z Podkarpacia otrzymała 1 mln złotych od PARP na rozwój systemu do nauki żeglowania w wirtualnej rzeczywistości 

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Firma z Podkarpacia otrzymała 1 mln złotych od PARP na rozwój systemu do nauki żeglowania w wirtualnej rzeczywistości 

Udostępnij:

Firma Botmod rozwija system VR-SailSim, który służy do nauki żeglowania przy wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości. Projekt wsparła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości dofinansowaniem w wysokości 1 mln złotych. 

– [System] pozwala prowadzić stacjonarne szkolenia pod okiem doświadczonego instruktora, a w domowej wersji – doskonalić umiejętności żeglarskie lub samodzielnie zdobywać wiedzę teoretyczną i praktyczną z wykorzystaniem okularów VR i smartfona – powiedział w rozmowie z serwisem portalmorski.pl prezes Botmod, Paweł Goclon.

Za pół roku wejście na rynek

Wersja beta oprogramowania powstała w ramach programu Start In Podkarpackie. Pozyskany kapitał spółka wykorzysta na wprowadzenie na rynek pełnej wersji systemu VR-SailSim. Docelowo będzie on wykorzystywany w szkołach żeglugi oraz przez osoby prywatne, które interesują się żeglowaniem. Według twórców rozwiązania system oddaje w pełni rzeczywiste odczucia. 

– Mamy możliwość wyboru kilku jednostek, każda z nich została osobno skonfigurowana przez eksperta, aby odzwierciedlała autentyczne zachowanie się jachtu. Tzw. minimalną wersję produktu zaprezentowaliśmy doświadczonym żeglarzom i byli pod wrażeniem, jak sterowanie z wykorzystaniem kontrolerów ruchu bądź kierownicy z przepustnicą jest bliskie sterowaniu na wodzie. Oczywiście, mieli uwagi, które pomogły nam poprawić system – powiedział Goclon.

W rozmowie z serwisem portalmorski.pl Goclon zaznaczył również, że obecnie jego zespół zajmie się optymalizacją systemu. Poprawi niedociągnięcia, a za pół roku chce zaoferować do sprzedaży kompletny program szkoleniowy zgodny z wytycznymi Polskiego Związku Żeglarskiego.

Start In Podkarpackie

Start In Podkarpackie to program, który jest organizowany w ramach konkursu Platformy startowe dla nowych pomysłów, który to jest poddziałaniem 1.1.1 Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. W ramach programu wybrano spośród 12 zgłoszeń, wybrano 6 partnerstw, które będą wspierać innowacyjne startupy w ramach tzw. inkubacji:

  • Hub of Talents 2. Kwota dofinansowania: 21 752 045,00 zł
  • Unicorn Hub. Kwota dofinansowania: 12 123 250,00 zł
  • Wschodni Akcelerator Biznesu. Kwota dofinansowania: 17 362 140,00 zł
  • Idealist. Kwota dofinansowania: 19 271 820,00 zł
  • Start in Podkarpackie. Kwota dofinansowania: 20 700 700,00 zł
  • START-UP HEROES. Kwota dofinansowania: 17 197 950,00 zł

– Każda z Platform startowych ma swoje specjalizacje. Na Podkarpaciu na dofinansowanie mają szansę innowacyjne pomysły na biznes z branży: lotniczej, motoryzacyjnej, informatycznej lub budowlanej. Nie ma ograniczeń wiekowych, jak w poprzednich projektach dla startupów z zastrzeżeniem, że preferowani będą Pomysłodawcy, którzy w momencie przystąpienia do projektu nie ukończyli 35 roku życia – mówiła nam w zeszłym roku Jolanta Wiśniowska, Kierownik Projektu, Platformy Startowej Start in Podkarpackie w Rzeszowie.