Fundusz od Junction Growth Investors: 115 mln EUR dla innowacyjnych firm z sektora energetycznego

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Fundusz od Junction Growth Investors: 115 mln EUR dla innowacyjnych firm z sektora energetycznego

Udostępnij:

Junction Growth Investors zamyka pierwszy fundusz o wartości 115 mln euro. Od momentu powstania, zespół zainwestował kapitał w siedem inwestycji w różnych branżach, które uznano za kluczowe dla przyspieszenia transformacji energetycznej.

Mocna ekipa na inwestycje wysokiego napięcia

Belgijska firma została założona latem 2022 roku przez grupę wielokrotnie nagradzanych przedsiębiorców, dyrektorów generalnych Bruno Vanderschuerena (byłego Lampirisa) i Pietera-Jana Mermansa (byłego REstore), uzupełnionych o doświadczonych specjalistów inwestycyjnych Dirka Dewalsa (byłego Gimv) i Vincenta Gregoira (byłego Inven Capital).

Od momentu powstania zespół, składający się obecnie z ośmiu specjalistów ds. inwestycji, zainwestował kapitał w siedem inwestycji w pionach transformacji energetycznej, w tym w technologie usprawniające sieci, instalatorów B2B, zrównoważone budynki, (domowe) systemy zarządzania energią i dekarbonizację przemysłu, z biletami kapitałowymi do 15 milionów euro na transakcję.

Wraz z Ampacimon (BE) i Eneida (PT), fundusz posiada dwie międzynarodowe inwestycje w technologie wzmacniające sieci wysokiego i niskiego napięcia, umożliwiające niskonakładową rozbudowę sieci i dalsze wdrażanie odnawialnych źródeł energii i aktywów rozproszonych.

Inwestycje te są uzupełniane przez Eturnity (CH), która dostarcza rozwiązania programowe zwiększające wydajność i cyfryzację instalatorów, hurtowników i producentów działających w systemach energii odnawialnej oraz EET (AT), która oferuje łatwe w użyciu inteligentne rozwiązanie baterii plug-in dla mieszkań i najemców poszukujących oszczędności na kosztach energii.

Zmniejszyć zależność Europy od USA

Według Dirka Dewalsa, partnera zarządzającego w Junction, transformacja energetyczna nie dotyczy wyłącznie walki ze zmianami klimatu. Stanowi ona również kluczową okazję dla Europy do zmniejszenia zależności od wrażliwych geopolitycznie paliw węglowych i zbudowania kilku europejskich liderów technologicznych o globalnym zasięgu, takich jak Ampacimon, który ma 50 procent portfela zamówień w USA.

– Jesteśmy głęboko przekonani, że elektryfikacja, szczególnie w sektorze B2B, odegra kluczową rolę w napędzaniu tej zmiany i aktywnie poszukujemy czynników umożliwiających przyspieszenie tej rewolucji – podsumowuje Dirk Dewals.

Fundusz jest wspierany przez szereg dużych biur rodzinnych, w tym niektórych właścicieli AB-Inbev i Umicore, a także Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), BNP Paribas Fortis Private Equity, PMV, Belgian Growth Fund oraz przedsiębiorców technologicznych, między innymi Jana-Willema Rombouts, Gregoire de Streel i Jean-Guillaume Zurstrassen, a także fundusz funduszy Keeling Capital.

 Czytaj także: