Mocna ekipa na inwestycje wysokiego napięcia
Belgijska firma została założona latem 2022 roku przez grupę wielokrotnie nagradzanych przedsiębiorców, dyrektorów generalnych Bruno Vanderschuerena (byłego Lampirisa) i Pietera-Jana Mermansa (byłego REstore), uzupełnionych o doświadczonych specjalistów inwestycyjnych Dirka Dewalsa (byłego Gimv) i Vincenta Gregoira (byłego Inven Capital).
Od momentu powstania zespół, składający się obecnie z ośmiu specjalistów ds. inwestycji, zainwestował kapitał w siedem inwestycji w pionach transformacji energetycznej, w tym w technologie usprawniające sieci, instalatorów B2B, zrównoważone budynki, (domowe) systemy zarządzania energią i dekarbonizację przemysłu, z biletami kapitałowymi do 15 milionów euro na transakcję.
Wraz z Ampacimon (BE) i Eneida (PT), fundusz posiada dwie międzynarodowe inwestycje w technologie wzmacniające sieci wysokiego i niskiego napięcia, umożliwiające niskonakładową rozbudowę sieci i dalsze wdrażanie odnawialnych źródeł energii i aktywów rozproszonych.
Inwestycje te są uzupełniane przez Eturnity (CH), która dostarcza rozwiązania programowe zwiększające wydajność i cyfryzację instalatorów, hurtowników i producentów działających w systemach energii odnawialnej oraz EET (AT), która oferuje łatwe w użyciu inteligentne rozwiązanie baterii plug-in dla mieszkań i najemców poszukujących oszczędności na kosztach energii.
Zmniejszyć zależność Europy od USA
Według Dirka Dewalsa, partnera zarządzającego w Junction, transformacja energetyczna nie dotyczy wyłącznie walki ze zmianami klimatu. Stanowi ona również kluczową okazję dla Europy do zmniejszenia zależności od wrażliwych geopolitycznie paliw węglowych i zbudowania kilku europejskich liderów technologicznych o globalnym zasięgu, takich jak Ampacimon, który ma 50 procent portfela zamówień w USA.
– Jesteśmy głęboko przekonani, że elektryfikacja, szczególnie w sektorze B2B, odegra kluczową rolę w napędzaniu tej zmiany i aktywnie poszukujemy czynników umożliwiających przyspieszenie tej rewolucji – podsumowuje Dirk Dewals.
Fundusz jest wspierany przez szereg dużych biur rodzinnych, w tym niektórych właścicieli AB-Inbev i Umicore, a także Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), BNP Paribas Fortis Private Equity, PMV, Belgian Growth Fund oraz przedsiębiorców technologicznych, między innymi Jana-Willema Rombouts, Gregoire de Streel i Jean-Guillaume Zurstrassen, a także fundusz funduszy Keeling Capital.