Gdański akcelerator Space3ac pomaga startupom z Polski i zagranicy

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Gdański akcelerator Space3ac pomaga startupom z Polski i zagranicy

Udostępnij:

Akcelerator Space3ac sprowadził do Gdańska 10  startupów z USA, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Korei Południowej, Rosji, Litwy, Niemiec i Luksemburga.

Młode spółki rozpoczęły już działalność na polskim rynku i współpracują z partnerami akceleratora: PZU Lab, Olivia Business Centre, Zarządem Morskiego Portu Gdańsk i Orange Polska. Ich celem jest wdrożenie innowacyjnych rozwiązań przy wsparciu finansowym i merytorycznym organizatorów projektu.

117 zgłoszeń, 10 startupów, 8 krajów

To już druga edycja programu akceleracyjnego Space3ac dla zagranicznych startupów, wspieranego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach programu Poland Prize.
– W realizowanej na początku tego roku pierwszej edycji, pomogliśmy dziesięciu spółkom, wspierając je łączną kwotą 1,95 mln złotych. Firmy zadomowiły się tu na dobre, a kilka z nich finalizuje już pierwsze poważne kontrakty z kolejnymi klientami – mówi Wojciech Drewczyński, CEO akceleratora Space3ac.

W zakończonym w czerwcu br. naborze, spośród łącznie 117 zgłoszeń z 36 krajów organizatorzy wybrali najbardziej ambitne projekty z obszaru data science, transportu i logistyki oraz proptech. Dziesięć startupów z 8 krajów (lista i opisy poniżej) przez kolejne trzy miesiące będzie pracować nad wdrożeniem swoich technologii dla dużych przedsiębiorstw współpracujących ze Space3ac.

– Zarząd Morskiego Portu Gdańsk od lat współpracuje ze startupami. Widzimy ogromny potencjał w młodych, innowacyjnych zespołach, które nie boją się wchodzenia w nieznane do tej pory rejony technologii. Jesteśmy najszybciej rozwijającym się portem w Europie. Jako liderzy nie tylko Morza Bałtyckiego, ale i kontynentu, musimy wyprzedzać rynek i technologię. I właśnie startupy są najlepszym wsparciem w realizacji tego celu – tłumaczy Jowita Zielinkiewicz, Dyrektor Działu Innowacji I Pozyskiwania Funduszy w ZMPG S.A.
Proces akceleracji to intensywny czas warsztatów z mentorami biznesowymi i technicznymi, a przede wszystkim – pracy nad wdrożeniami w dużych firmach. Zwieńczeniem programu będzie Demo Day w Coworkingu O4, podczas którego startupy będą mieć okazję zaprezentować swoje rozwiązania przed inwestorami i przedstawicielami firm.

Nie tylko z zagranicy

Obecnie, akcelerator skupia się także na łączeniu innowacyjnych firm technologicznych z Polski z korporacjami. Do końca  października  trwa rekrutacja  dwudziestu czterech spółek, które otrzymają wsparcie finansowe w wysokości 200 000 złotych każda, a także możliwość współpracy z jednym z partnerów akceleratora, m.in. PKN Orlen, Valmont Polska, Pekabex, Luxon, OT Logistics, Safe Co. Ltd. czy też Śląskim Centrum Naukowo-Technologicznym Przemysłu Lotniczego Sp. z o. o. W ramach programu, startupy mogą proponować dostarczenie rozwiązań odpowiadających na wyzwania określone przez przemysł, a także starać się zainteresować duże firmy swoimi produktami i usługami. Po zakończeniu wdrożeń pilotażowych część młodych spółek będzie mieć okazję na kontynuację współpracy z korporacjami na warunkach komercyjnych.

Startupy drugiej edycji Poland Prize zasilanej przez Space3ac:

Ondato (Litwa) wykorzystuje technologie sztucznej inteligencji do zdalnej identyfikacji ludzi w czasie rzeczywistym w oparciu o  zdjęcia i wideo. Zapewnia najszybsze usługi weryfikacji cyfrowej tożsamości firmom i instytucjom.

Zlick (Wielka Brytania) oferuje najprostszą dostępną obecnie płatność przez telefon przeznaczoną dla wydawców mediów cyfrowych. Proces obejmuje technologię bezpośredniego rozliczania z operatorem, która jest szybkim i bezpiecznym sposobem realizacji płatności niezwykle przydatnym w obsłudze modeli subskrypcyjnych.

Fuchem (Korea Południowa) produkuje impregnaty, które działają przeciw rozprzestrzenianiu się ognia. Powierzchnia pokryta substancją  wykorzystywaną przez firmę zapobiega pojawieniu się ognia. Rozwiązanie jest nietoksyczne i bezpieczne dla środowiska.

Lightbug (Wielka Brytania) stworzył miniaturowe urządzenia z modułem GPS, przeznaczone do lokalizowania  dzieci, osób starszych, czy wartościowych przedmiotów – np. dronów. Firma produkuje również czujniki, które mierzą temperaturę, wilgotność, ciśnienie, ruch, orientację i światło.

BIM-Y (Luksemburg) to rozwiązanie wspierające zarządzanie stanem technicznym budynków. Dzięki wykorzystaniu IoT (Internet of Things) wraz z sensorami powstał kompletny system optymalizujący zarządzanie budynkiem. System pozwala zwiększyć wartość budynku i zmniejszyć koszty operacyjne. Rozwiązanie oferowane przez BIM-Y zostało wdrożone m.in. w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

UF Soft  (Niemcy) automatyzuje proces planowania i harmonogramowania dostaw m.in. dla firm działających na rynku FMCG. Rozwiązanie, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, pozwala na skrócenie tras dostaw nawet o 15%. Obecnie są w fazie pilotażowej z kilkoma globalnymi markami i pozyskują nowych klientów.

3DV Risk  (Rosja) to aplikacja, która wykorzystuje trójwymiarowe modele zakładów przemysłowych do prezentowania skutków potencjalnych wypadków. Tworzone w aplikacji animacje porównują scenariusze wydarzeń bez zastosowanych działań zapobiegawczych z sytuacjami uwzględniającymi ich wdrożenie. Rozwiązanie nie tylko podnosi bezpieczeństwo w zakładach przemysłowych i wspiera zarządzanie ryzykiem. Pomaga również edukować pracowników i może przełożyć się na lepsze warunki proponowane przez firmy ubezpieczeniowe.

Wanda Maps (USA) to usługa typu user generated content, pozwalająca na tworzenie interaktywnych map. Dzięki platformie członkowie społeczności korzystającej z Wanda Maps mogą monetyzować publikowane przez siebie materiały.

Odditive (Ukraina) tworzy innowacyjne rozwiązania obszaru  IoT. Ich głównym produktem jest mały, przenośny i bezprzewodowy czujnik gazu, który skutecznie wykrywa anomalie i informuje o zagrożeniu. Firma zajmuje się również elektroniką robioną na zamówienie, dopasowaną do potrzeb klientów.

Time for Machine (Ukraina) produkuje ekskluzywne mechaniczne i elektryczne modele zabawek wykonane z metalu i drewna. Mogą być one wykorzystywane jako designerski element wystroju wnętrz lub jako zabawki edukacyjne.

Poland Prize to organizowany w ramach Start In Poland przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości program zachęcający zagraniczne startupy do rozpoczęcia działalności w Polsce. Jego celem jest efektywne włączenie zagranicznych przedsiębiorców w polski ekosystem startupowy. Program łączy w sobie ideę akceleracji oraz soft landingu dla startupów i kładzie szczególny nacisk na przygotowanie zagranicznych startupów do działania w Polsce i ich dalszy rozwój na polskim rynku. Akcelerator finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020.