Gimnazjaliści zarobili wirtualne tysiące

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Blisko setka uczniów z ośmiu gimnazjów z powiatu nowodworskiego zaangażowała się w kilkumiesięczny projekt „Zróbmy Biznes”. Młodzież poznała m.in. smak prowadzenia własnej działalności gospodarczej oraz potencjał ekonomiczny terenów wokół Zalewu Wiślanego.

Blisko setka uczniów z ośmiu gimnazjów z powiatu nowodworskiego zaangażowała się w kilkumiesięczny projekt „Zróbmy Biznes”. Młodzież poznała m.in. smak prowadzenia własnej działalności gospodarczej oraz potencjał ekonomiczny terenów wokół Zalewu Wiślanego.

W projekt „Zróbmy Biznes”, koordynowany przez stowarzyszenie Szkolna 13, włączyli się uczniowie ośmiu szkół z powiatu nowodworskiego (woj. pomorskie – przyp. aut.), m.in. Nowego Dworu Gdańskiego, Elbląga, Fromborka czy Mikoszewa.

Od pomysłu do biznesu

Gimnazjaliści podeszli do sprawy poważnie. Podzieleni na osiem grup, przygotowali osiem, różnych, ciekawych i kreatywnych biznesplanów dotyczących przedsiębiorstw społecznych. Na liście pomysłów znalazły się np. fitness klub, firma eventowa czy ośrodek rehabilitacyjny. W pracy nad biznesplanami pomagali im instruktorzy, m.in. nauczyciele i doradcy zawodowi.

Jak mówi Justyna Walas, jedna z trenerek, w czasie projektu nauczyli gimnazjalistów podstaw prowadzenia własnej działalności, wyjaśniając np. rolę poszczególne urzędów i instytucji publicznych, znaczenie podstawowych pojęć takich jak ekonomia społeczna, wolontariat itd.

Największą zaletą uczestników była pomysłowość, świeżość i otwartość – komentuje Walas. Młodzież pracując nad biznesplanami myślała w szerokim kontekście społecznym. Moi podopieczni brali pod uwagę np. fundację wspierającą chore dzieci w szpitalach. To było miłe i zaskakujące – zaznacza.

Klaudia Jaskorzeńska i Sandra Kapteina, znalazły się w grupie, która wpadła na pomysł otwarcia fitness klubu. Dziewczęta przyznają, że na początku nie było wcale łatwo, bo ich biznes ciągle wykazywał stratę. Ale późniejsze prognozy finansowe były już po naszej stronie – śmieją się. – Dzisiaj wiemy, że chcąc prowadzić własny biznes, na początku trzeba w niego sporo zainwestować – dodają.

Uczeń Paweł Korsak, którego grupa wymyśliła ośrodek rehabilitacyjny, widzi w powiecie nowodworskim duże możliwości ekonomiczne. Miejscowości wokół Zalewu Wiślanego rozwijają się bardzo prężnie. Zwiększa się więc zapotrzebowanie na usługi specjalistyczne, w tym ośrodki zdrowia. My wyszliśmy naprzeciw – tłumaczy.

Biznes musi być policzony

Stowarzyszenie Szkolna 13 zrealizowało projekt dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej w ramach Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. W akcję „Zróbmy Biznes” włączyli się również przedstawiciele nowoczesnej aplikacji multimedialnej Nowyinteres.pl – służącej do pisania profesjonalnych biznesplanów.

– Praca z użyciem platformy stanowiła najważniejszą część kilkumiesięcznych szkoleń i warsztatów – tłumaczy trenerka Alicja Kibort-Bis. Piotr Opitz, doradca zawodowy, przyznaje, że zaskoczyły go możliwości platformy Nowyinteres.pl. Puściliśmy podopiecznych na żywioł. Wypełnili swoje biznesplany w kilka tygodni. Poradzili sobie świetnie – mówi.

Jego zdanie podzielają nie tylko gimnazjaliści, ale również trenerzy, którzy chwalą funkcjonalność systemu Nowyinteres.pl. Nie ma potrzebny bawić się w arkusze kalkulacyjne. Według mniej największym plusem aplikacji jest jej klarowność i przejrzystość – ocenia trenerka Agata Kibort. Jak tłumaczy Adam Adamczyk, prezes Nowyinteres.pl, to platforma dla wszystkich chcących sprawdzić swoje siły biznesowe jeszcze zanim rozpoczną działania.

Nasza grupa docelowa to dość młode osoby w wieku między 20 a 35 lat. Wtedy to bowiem zaczynamy myśleć o naszym pierwszym interesie, który często stanowi alternatywę dla pracy w korporacji – opowiada Adamczyk. Celem każdego przedsięwzięcia biznesowego jest konkretny zysk. Nasza aplikacja umożliwia m.in. jego prognozę – zaznacza.

Świeże spojrzenie to zysk

W projekcie „Zróbmy biznes” wzięli udział gimnazjaliści. Mimo że tak młodzi ludzie nie mają osobowości prawnej, to dzięki narzędziom takim jak np. platforma Nowyinteres.pl, są w stanie sprawdzić swój biznesowy potencjał. – Ci najwięksi, najbardziej znani jak Steve Jobs, rozkręcali biznes w bardzo młodym wieku. Liczy się więc pomysłowość, zawziętość i zaangażowanie – oceniają trenerzy.

Akcja z udziałem młodzieży pokazała, że mieszkańcy województwa pomorskiego mają świeże, oryginalne i ciekawe pomysły na własną działalność gospodarczą. Dlatego warto się zainteresować biznesowym potencjałem miejscowości wokół Zalewu Wiślanego.

Można w ten sposób rozkręcić dobry biznes i jednocześnie poprawić tamtejszą sytuację ekonomiczno-społeczną – mówi trenerka Marta Ciechanowska. Młodzi wykazali niektóre możliwości gospodarcze naszego powiatu. Przeprowadzili ponad 2,5 tys. ankiet pytając mieszkańców i turystów czego im potrzeba. Ta wiedza jest cenna – dodaje.

Artur Milarski ze stowarzyszenia Szkolna 13 wie, że szanse ekonomiczne powiatu nowodworskiego są ogromne. Jego zdaniem lokalni przedsiębiorcy nie potrafią wykorzystać zasobów przyrodniczych i turystycznych. Niestety, rynek pracy jest bardzo mały. W powiecie nowodworskim bezrobocie wynosi ok. 40 procent. Biznesy powstałe na potrzeby projektu „Zróbmy biznes” dotyczą wyłącznie usług. Nikt nie stawiał na produkcję. W ten sposób uczestnicy pokazali niszę. W ich pomysłach na biznes znalazły się potrzeby potencjalnych klientów, w tym właśnie turystów – kwituje.

Mateusz Kamiński

źródło: informacja prasowa