Honda, kosmos i tlen. Koncern dostarczy energię elektryczną załogom eksplorującym Księżyc

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Honda i kosmos

Udostępnij:

Honda podpisuje z JAXA umowę dotyczącą współpracy badawczo-rozwojowej nad „cyrkulacyjnym systemem opartym na energii odnawialnej”, który ma dostarczać energię elektryczną podtrzymującą funkcje przestrzeni życiowej personelu podczas eksploracji powierzchni Księżyca.

Cyrkulacyjny system oparty na energii odnawialnej łączy w sobie system wysokociśnieniowej elektrolizy wody oraz system ogniw paliwowych Hondy i jest przeznaczony do ciągłej produkcji tlenu, wodoru i energii elektrycznej z wykorzystaniem światła słonecznego i wody. Honda kontynuowała badania nad cyrkulacyjnym systemem opartym na energii odnawialnej przeznaczonym do wykorzystania na powierzchni Księżyca po podpisaniu w listopadzie 2020 roku wstępnej umowy o współpracy badawczej z JAXA. Podpisanie nowego kontraktu dotyczącego prac badawczo-rozwojowych stanowi kolejny krok Hondy do przodu.

Zamówienie dotyczące studium koncepcyjnego i wykonania prototypów elementów funkcjonalnych systemu regeneracyjnego ogniwa paliwowego dla załogowego łazika z systemem podtrzymania ciśnienia. Regeneracyjny układ ogniw paliwowych składa się z systemu elektrolizy wody i systemu ogniw paliwowych. System elektrolizy wody wykorzystuje energię słoneczną i przy wysokiej różnicy ciśnień rozkłada wodę na tlen i wodór, natomiast system ogniw paliwowych wytwarza energię elektryczną w reakcji wodoru z tlenem. Regeneracyjny układ ogniw paliwowych, nazwany „cyrkulacyjnym systemem opartym na energii odnawialnej”, zawiera oryginalny, opracowany przez Hondę system wysokociśnieniowej elektrolizy wody.

Systemy, które mają być używane w przestrzeni kosmicznej, są zwykle opracowywane metodą konstruowania kolejnych prototypów w etapach: np. „model poglądowy”, „model inżynierski” i „model latający”, w zależności od etapu rozwoju.

Przeczytaj również 👉 Dziś nano-satelita SatRev zostanie wyniesiony w kosmos przez rakietę od Virgin Orbit. Obejrzyj relację na żywo

Wykorzystanie cyrkulacyjnego systemu

Program Artemis, prowadzony przez USA międzynarodowy program eksploracji kosmosu, w którym uczestniczy również Japonia, przewiduje w dłuższej perspektywie, w drugiej połowie lat 20, ponowne wysłanie ludzi na powierzchnię Księżyca. Aby umożliwić człowiekowi długotrwałą eksplorację Księżyca, konieczne będzie zapewnienie energii elektrycznej do 1) poruszania pojazdów księżycowych oraz 2) umożliwiającej stworzenie warunków życiowych w pojazdach.

Na obszarach Księżyca o najmniejszym nasłonecznieniu występuje cykl 14 dni jasnych i 14 dni nocnych. W ciągu dnia, gdy świeci słońce, energia elektryczna może być generowana przez baterie słoneczne i dostarczana do pomieszczeń wewnątrz pojazdów księżycowych, jednak nocą zasilanie musi być zapewnione w inny sposób. Jednym z rozwiązań byłoby zabranie na powierzchnię Księżyca dodatkowych akumulatorów i magazynowanie w nich energii elektrycznej wytworzonej przez układy fotowoltaiczne. Ta metoda wiązałaby się jednak z ogromnym problemem kosztów transportu dużej liczby akumulatorów z Ziemi na Księżyc.

Dlatego właśnie cyrkulacyjny system oparty na energii odnawialnej Hondy, który jest bardziej kompaktowy i lekki niż dodatkowe akumulatory, został wybrany jako potencjalne źródło zaopatrzenia w energię elektryczną na powierzchni Księżyca.

Przeczytaj również 👉 Marzę o tym, by choć jeden polski SpaceTech został unicornem – to byłyby podwaliny pod rozwój przemysłu kosmicznego w Polsce – Grzegorz Zwoliński (SatRev)