Dziś nano-satelita SatRev zostanie wyniesiony w kosmos przez rakietę od Virgin Orbit. Obejrzyj relację na żywo

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

LauncherOne od Virgin Orbit

Udostępnij:

SatRev nie zwalnia tempa! Polska spółka bierze dziś udział w pierwszym starcie satelitarnym ze SpaceportCornwall. We współpracy z Virgin Orbit, ETCO oraz firmą TUATARA – SatRev przygotował misję satelity AMAN. Jest to pierwszy projekt kosmiczny spółki realizowany dla rządu Omanu. Nano-satelita zostanie wyniesiony na niską orbitę okołoziemską dzisiaj o godzinie 22:15 czasu polskiego na pokładzie rakiety LauncherOne od Virgin Orbit.

Start kolejnych wyprodukowanych w całości we Wrocławiu to historyczne wydarzenie dla polskiego przemysłu kosmicznego. Tym razem na orbitę wyniesiony zostanie pierwszy omański satelita AMAN oraz Stork-6. Za jego zaprojektowanie oraz produkcję odpowiadała polska spółka SatRev.

Współpraca z Omanem

Urządzenie zostało przygotowane w technologii CubeSat. Za realizację projektu, prócz SatRev, odpowiadały reprezentujący Sułtanat Omanu ETCO – pochodzący z Omanu innowator w dziedzinie technologii wschodzących, Virgin Orbit – amerykańska firma zajmującą się wynoszeniem satelitów na orbitę oraz TUATARA – specjalista w zakresie zaawansowanych rozwiązań z zakresu AI, analityki danych i technologii kognitywnych.

Wystrzelenie satelity jest pierwszym krokiem na drodze do budowy omańskiego programu kosmicznego, który wpisuje się w narodową strategię cyfryzacji „Oman Vision 2040”. Jest to krajowy program mający na celu wspieranie konkurencyjności gospodarczej i dobrobytu społecznego przy jednoczesnym stymulowaniu wzrostu oraz budowaniu zaufania we wszystkich relacjach gospodarczych, społecznych i rozwojowych. Program kosmiczny Omanu umożliwi przełomowe badania naukowe i przechwytywanie obrazów satelitarnych o wysokiej rozdzielczości. Będą on dalej analizowane cyfrowo przy użyciu rozwiązań wizji komputerowej (computervision), uczenia maszynowego (machine learning) oraz sztucznej inteligencji, które opracowane zostało przez TUATARĘ w strategicznym partnerstwie z ETCO.

Satelity AMANi STORK-6 zostaną wyniesione przez rakietę od Virgin Orbit z lotniska w Kornwalii, w Wielkiej Brytanii. Jest to także pierwszy wystrzał satelity z nowopowstałego SpaceportCornwall.

 

Link do transmisji