Huge Thing stworzył pierwszy podręcznik pracy z innowacjami dla samorządów

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Huge Thing stworzył pierwszy podręcznik pracy z innowacjami dla samorządów

Udostępnij:

Potrzebę wdrażania innowacji dostrzegają również jednostki samorządu terytorialnego, które coraz częściej i śmielej spoglądają w stronę startupów. Zespół Huge Thing postanowił wesprzeć JST w wyjściu naprzeciw twórcom nowych technologii opracowując bezpłatny podręcznik pracy z innowacjami dla samorządów.

To publikacja zawierająca informacje o przebiegu procesu, od etapu identyfikacji zapotrzebowania na innowacje wewnątrz organizacji, przez pozyskiwanie rozwiązań, ich testowanie i wdrażanie, a także wiele praktycznych wskazówek i narzędzi niezbędnych w tym procesie. Dodatkowo autorzy opisują w publikacji kluczowe wyzwania w pracy samorządów w pracy z innowacjami oraz prezentują sylwetki wybranych innowatorek i innowatorów z JST aktywnie działających w obszarze nowych technologii. 

Samorządy stawiają na innowacje

Rewolucja technologiczna mająca miejsce na przestrzeni ostatnich lat dostrzegana jest przez każdego z nas. Świat zdecydowanie przyspieszył, co generuje potrzebę reagowania i dostosowywania się do zachodzących zmian. Innowacje z jednej strony dają przede wszystkim szansę usprawnienia realizowanych procesów, ale także możliwość wyprzedzenia konkurencji. Samorządy zdają sobie sprawę, że potrzebują zacząć mocniej stawiać na innowacje, aby nie zostać w tyle. Szczególnie, że zasób rozwiązań technologicznych możliwych do zastosowania w obszarze funkcjonowania JST jest szeroki. Oczywiście, w pierwszej kolejności przychodzi nam do głowy usprawnienie procesu obsługi obywateli, ale warto pamiętać, że innowacje mogą wesprzeć też biznesowy i organizacyjny aspekt funkcjonowania samorządów. Jednym z przykładów jest miasto Tychy, które już pod koniec zeszłego roku zaczęło przygotowywać się do wprowadzenia w mieście innowacyjnego systemu automatyzacji oświetlenia, w ramach którego dostrzegają szansę na oszczędności wynoszące blisko 30% miejskich rachunków za energię elektryczną.

– Jednym z kluczowych wyzwań na początku drogi współpracy z innowacjami jest po prostu zrozumienie, czym są innowacje oraz jakie korzyści mogą wnieść do danej organizacji. Potrzeba ich wdrażania zazwyczaj wynika ze zrozumienia wyzwań i obszarów, jakie możemy usprawnić w codziennej działalności. – komentuje Zuza Kowala, Innovation Manager w Huge Thing. Jednostki Samorządu Terytorialnego są zazwyczaj złożonymi organizacjami, mającymi szerokie spektrum możliwości w kontekście wdrażania innowacji. Ich działalność skupia się na obsłudze i wsparciu obywateli, ale też na działalności biznesowej związanej m.in. z zarządzaniem budżetem, infrastrukturą miejską czy integracją lokalnej społeczności – dodaje Kowala.

Podręcznik pracy z innowacjami dla samorządów

Opracowany przez zespół Huge Thing podręcznik pracy z innowacjami dla samorządów ,,Samorządy i Innowacje” powstał w wyniku wieloletnich doświadczeń zdobytych m.in. podczas realizacji programów akceleracyjnych łączących twórców innowacji z odbiorcami technologii oraz wieloletniej współpracy z dużymi organizacjami przy procesach wdrażania technologii. Główną inspiracją do stworzenia podręcznika były jednak obserwacje i wnioski z realizacji przez Huge Thing pilotażu programu GovTech Inno_LAB skierowanego do jednostek samorządu terytorialnego, otwartych na współpracę z twórcami innowacji. 

Celem podręcznika jest nie tylko wsparcie procesu wdrażania innowacji w samorządach, ale również zachęcanie administracji publicznej do otwierania się na innowacje oferowane przez startupy. Podręcznik jest narzędziem, które ma być inspiracją do rozwijania w JST kultury innowacji opartej na wiedzy i doświadczeniach innych organizacji, które pierwsze kroki w pracy z innowacjami mają już za sobą.  Ale to nie wszystko. To również wyraźny sygnał do ekosystemu wskazujący, że JST to potencjalny tester i odbiorca technologii. 

Treść podręcznika została podzielona na dwie części. Pierwsza dotyczy kluczowych wyzwań w pracy samorządów z innowacjami, natomiast druga opisuje proces testowania i wdrażania nowych technologii do organizacji.  W podręczniku swoimi doświadczeniami podzielili się praktycy reprezentujący samorządy, które skutecznie otworzyły swoje drzwi dla twórców innowacyjnych rozwiązań.

– Naszą intencją było skompilowanie i dostarczenie samorządom wiedzy o tym jak wygląda proces współpracy z twórcami innowacji. Staraliśmy się ukazać go kompleksowo, tj. od etapu definiowania zapotrzebowania na innowacje i ich poszukiwania, przez sposoby weryfikacji rozwiązań, po testowanie technologii i ich wdrożenie. Wszystko to poszerzone o informacje na temat wyzwań, jakie mogą pojawić się na poszczególnych etapach i sposobach ich mitygacji. – komentuje jedna z autorek opracowania, Maryla Wojcieszek, Head of Knowledge w Huge Thing. Nie chcemy jednak, aby ten podręcznik był traktowany jako sztywna instrukcja postępowania a bardziej jako inspiracja. Jest to również zbiór spostrzeżeń, poglądów, wskazówek, które padły w trakcie prowadzonych przez nas rozmów, zarówno z twórcami innowacji, przedstawicielami samorządów, jak i w gronie naszego zespołu. – dodaje Wojcieszek.

Innowacje generują szerokie spektrum możliwości i korzyści, po jakie samorządy mogą sięgnąć. Kluczem do skutecznego działania w tym obszarze, poza wsparciem dla takich działań ze strony zarządzających jednostkami, jest umiejętne dostosowanie rozwiązań technologicznych do potrzeb danej organizacji oraz właściwie przygotowany i poprowadzony proces ich wdrażania. Elastyczność, otwartość i przede wszystkim chęć zmiany stanowią podstawowe wartości na których opiera się udana współpraca samorządów z innowatorami. Podręcznik ,,Samorządy i Innowacje” jest dostępnym bezpłatnie na stronie internetowej www.hugething.vc

 

Rozpoczęła się rekrutacja do pierwszej w Polsce Akademii CVC

Przyszłość opieki medycznej już tu jest

Czy ten pomysł na biznes ma potencjał? Pretotyping w praktyce