ICEYE wspiera Ukrainę: satelitarne wsparcie w obliczu agresji

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

ICEYE wspiera Ukrainę: satelitarne wsparcie w obliczu agresji

Udostępnij:

Firma ICEYE, zajmująca się obserwacją Ziemi z satelitów SAR, oraz Ministerstwo Obrony Ukrainy zacieśniają współpracę w dziedzinie obrony kosmicznej, podpisując strategiczne Porozumienie o Współpracy w celu ochrony Ukrainy.

ICEYE wspiera Ukrainę od 2022 roku. Zgodnie z postanowieniami, firma będzie dostarczać zdjęcia satelitarne ukraińskiemu Ministerstwu Obrony, aby wesprzeć operacyjnie w sytuacjach agresji zbrojnej.

– ICEYE współpracuje z Ministerstwem Obrony Ukrainy niemal od początku konfliktu, żeby wspierać Ukrainę i pomagać temu państwu budować zdolności obronne w kosmosie. Zgodnie z naszą wizją zakładającą poprawianie warunków życia dzięki stawaniu się globalnym źródłem prawdy w obserwacji Ziemi, jesteśmy dumni z wysiłków podejmowanych w celu dostarczania Ukrainie obiektywnych i użytecznych danych oraz wsparcia technologicznego. Wykorzystanie nowych, przełomowych technologii będzie dalej przynosiło znaczące korzyści rządowi Ukrainy – powiedział Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel ICEYE.

Zasady partnerstwa

Porozumienie określa również zasady partnerstwa między ICEYE a ukraińskim Ministerstwem Obrony, skupiając się na rozwijaniu zdolności obronnych Ukrainy w dziedzinie kosmicznej, oraz wspieraniu integracji Ukrainy w globalnej gospodarce kosmicznej. Partnerstwo obejmuje również rozwój technologii teledetekcyjnych i optymalizację wykorzystania danych na potrzeby bezpieczeństwa państwowego.

– Współpraca z ICEYE i podpisanie tego porozumienia usprawni pracę naszego wywiadu. Jestem wdzięczna za zaangażowanie spółki na rzecz wartości i narodu ukraińskiego. Popieram dążenie do ograniczenia zbierania zobrazowań satelitarnych nad terytorium Ukrainy. Musimy chronić nasz kraj na lądzie, w powietrzu, na morzu i w kosmosie – powiedziała Kateryna Czernohorenko, wiceminister obrony Ukrainy.

Iść w ślady ICEYE

Porozumienie o Współpracy wywołuje falę poruszeń.

– Apeluję do wszystkich firm satelitarnych, aby poszły w ślady ICEYE i nie sprzedawały zobrazowań Rosji. ICEYE jest ważnym partnerem Ukrainy w odpowiedzialnym dostarczaniu danych satelitarnych. Jesteśmy wdzięczni, że ta firma przejmuje technologiczne przywództwo w branży, żeby pomagać chronić Ukrainę przed rosyjską agresją – mówi Ołeksandra Ustinowa, przewodnicząca parlamentarnej komisji ds. uzbrojenia.

Jeszcze więcej odpowiedzialności

Niedawno ICEYE ogłosiło, że dołączyło do Globalnego Paktu ONZ — dobrowolnej inicjatywy mającej na celu rozwijanie, wdrażanie i ujawnianie odpowiedzialnych praktyk biznesowych.

Globalny Pakt ONZ to wezwanie do firm z całego świata, aby dostosowały swoje działania i strategie do dziesięciu powszechnie akceptowanych zasad w obszarach praw człowieka, pracy, środowiska i przeciwdziałania korupcji, oraz aby podejmowały działania wspierające cele zrównoważonego rozwoju.

Czytaj także: