InnoEnergy wskazuje kierunki inwestycji: data centers, zielona stal i przemysł przy OZE

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

InnoEnergy wskazuje kierunki inwestycji: data centers, zielona stal i przemysł przy OZE

Udostępnij:

InnoEnergy zapowiada nową fazę rozwoju przemysłowego w Polsce i Europie. Fundusz koncentruje się na technologiach wspierających transformację energetyczną, zielonym przemyśle oraz infrastrukturze dla sztucznej inteligencji. Kluczowe inwestycje będą realizowane w pobliżu odnawialnych źródeł energii.

160 mld EUR inwestycji w ciągu 5 lat

InnoEnergy planuje zainwestować 160 mld euro w ciągu najbliższych pięciu lat. Środki te zostaną przeznaczone przede wszystkim na projekty technologiczne i przemysłowe, które wspierają zrównoważoną transformację europejskiej gospodarki. Fundusz koncentruje się na wczesnym etapie rozwoju firm, które dostarczają rozwiązania w takich sektorach jak zielona stal, chemia bateryjna, recykling, metale nieżelazne oraz wytwarzanie i magazynowanie energii elektrycznej i ciepła.

Największy potencjał inwestycyjny InnoEnergy widzi obecnie w technologiach dla centrów danych oraz w zarządzaniu energią i ciepłem – obszarach ściśle związanych z rozwojem sztucznej inteligencji. Fundusz podkreśla, że zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania dynamicznie rośnie i ma charakter natychmiastowy. Zdecydowana większość jego aktualnych inwestycji znajduje się w fazie gotowości do skalowania.

Inwestycje lokowane są w pobliżu odnawialnych źródeł energii – to tam powstają nowe centra produkcji stali, aluminium, nawozów oraz infrastruktura data center. Fundusz przewiduje, że Polska, zwłaszcza jej północna część, stanie się ważnym punktem przemysłowym w związku z dynamicznym rozwojem OZE.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej InnoEnergy dostrzega również duży potencjał w gospodarce obiegu zamkniętego, biogospodarce oraz projektach wzmacniających bezpieczeństwo energetyczne i surowcowe. Chodzi między innymi o rozproszone źródła energii, magazynowanie, pompy ciepła, recykling metali i produktów chemicznych czy wykorzystanie odpadów z sektora wydobywczego.

Polish Cluster ma włączyć polskie firmy w kluczowe łańcuchy dostaw

W ramach strategii wzmacniania europejskiej autonomii przemysłowej, fundusz tworzy inicjatywę „Polish Cluster”, której celem jest włączenie polskich firm w kluczowe łańcuchy dostaw – zwłaszcza w obszarach zielonej stali, technologii bateryjnych i recyklingu.

Co z sektorem obronnym?

InnoEnergy nie traktuje sektora obronnego jako konkurencji dla transformacji energetycznej – wręcz przeciwnie. Fundusz podkreśla, że technologie energetyczne są nieodzowne dla nowoczesnych systemów obronnych. W jego portfelu już teraz znajduje się kilkanaście projektów typu „dual use”, które mają potencjał zarówno cywilny, jak i militarny. W kontekście geopolitycznym ich liczba będzie rosła.

Kapitał własny na pierwszym miejscu

Finansowanie inwestycji rozpoczyna się od kapitału własnego (średni ticket to 1 mln euro), a następnie uzupełniane jest o instrumenty dłużne oraz kapitałowe pochodzące od funduszy VC, CVC, banków i inwestorów przemysłowych. Przykładem może być projekt GravitHy, który w ostatniej rundzie pozyskał 250 mln euro m.in. od Rio Tinto, Siemens i Japan Hydrogen Fund.

Czytaj także: