Intelliseq zbiera 7,5 mln złotych. Unfold.vc ponownie inwestuje w krakowski startup

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

zespół Unfold.vc

Udostępnij:

Krakowska spółka Intelliseq, która zajmuje się analizą genomów, zamyka kolejną rundę finansowania. Tym razem pozyskała 7,5 mln złotych, a w jej rozwój ponownie zaangażował się fundusz Unfold.vc, który do marca tego roku funkcjonował pod nazwą Venture INC.

Unfold.vc nie jest jedynym inwestorem biorącym udział w tej rundzie. Wzięli w niej udział również aniołowie biznesu klubu COBIN Angels. W wyniku transakcji Unfold.vc nabyło 30,457 akcji Intelliseq, co uprawnia fundusz do 37,28% głosów na walnym zgromadzeniu krakowskiej spółki.

– Intelliseq to kolejny startup medyczny, w który zdecydowali się zainwestować aniołowie biznesu z COBIN Angels. Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie inwestorów, sektorem HealthTech. Ten sektor był najczęściej wskazywany jako interesujący w ankiecie prowadzonej na potrzeby naszego raportu o rynku business angel w Polsce. Runda inwestycyjna o wartości ponad 7 mln zł, w której aniołowie biznesu zainwestowali wraz z funduszem VC, pokazuje jak dobrze uzupełniają się te dwa źródła finansowania startupów. W naturze inwestycji business angels leży wysokie zaangażowanie w spółkę i aktywne wspieranie jej rozwój. Poza kapitałem są to kolejne niezbędne czynniki, które pomogą rozwinąć Intelliseq – mówi Robert Ługowski, założyciel i partner zarządzający COBIN Angels.

Czym zajmuje się Intelliseq?

Przypomnijmy, że Intelliseq to krakowski startup bioinformatyczny, który zajmuje się rozwojem platformy do analizy genomów. Początkowo pomysłodawcy kierowali ją do sportowców. A rozwiązanie polegało na tym, że na podstawie odczytu DNA z próbki śliny dostarczało użytkownikowi spersonalizowane rekomendacje odnośnie predyspozycji sportowych oraz ćwiczeń pozwalających szybciej spalać tkankę tłuszczową.

Dziś Intelliseq skierowane jest nie tylko do sportowców, ale do szerszego rynku – a mianowicie znajduje zastosowanie w medycynie. Platforma umożliwia między innymi precyzyjną diagnozę chorób i dobór najskuteczniejszej terapii, a także podejmowanie prewencyjnych, prozdrowotnych aktywności, bazujących na spersonalizowanych rekomendacjach.

Kolejna runda finansowania

Właśnie zamknięta runda finansowanie nie jest pierwszą rundą, jaką Intelliseq ma na swoim koncie. Wcześniej – w 2018 roku – startup pozyskał milion złotych. Również od funduszu Unfold.vc, który wtedy nie nazywał się Unfold.vc, ale Venture INC.

– Nie mamy wątpliwości, że segmenty biotech czy healthtech to jedne z najbardziej perspektywicznych obszarów rynku, których rozwiązania już wkrótce staną się stałym elementem naszego codziennego życia, w znaczący sposób poprawiając jego jakość. Nie wykluczamy zatem, że w przyszłości zaangażujemy się w kolejne projekty z pogranicza szeroko rozumianej medycyny i technologii – powiedział przy tej okazji Maciej Jarzębowski, który wtedy zarządzał Unfold.vc.

Rebranding funduszu VC

Venture INC zdecydował się zmienić nazwę funduszu na Unfold.vc w marcu 2022 roku. Decyzja ta była podyktowana zmianą strategii inwestycyjnej funduszu.

– Rozszerzamy nasze cele inwestycyjne. Do tej pory koncentrowaliśmy się na firmach software’owych i sprzedających usługi w modelu subskrypcyjnym, ale jako Unfold.vc otwieramy się na nowe obszary. Nie wykluczamy przy tym większych inwestycji, jeśli widzimy w projekcie duży potencjał. Chętnie wspieramy startupy w ramach kilku kolejnych rund finansowania. Nasze zaangażowanie w spółkę sięga 4,5 mln zł. Co nas wyróżnia? Nie mamy określonego horyzontu inwestycyjnego. Możemy być z daną spółką całą dekadę, a nawet dłużej. Szukamy liderów, budujących dla swoich klientów długofalowe wartości. Wiemy, że to wymaga czasu. Przeglądamy kilkaset potencjalnych inwestycji rocznie, a realnie w tym czasie inwestujemy w kilka projektów tak, by móc poświęcić wystarczająco dużo uwagi liderom z naszego portfela – mówił Rafał Sobczak, managing partner w Unfold.vc.