Interzero stosuje resztki folii PVB do produkcji kaloszy

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Interzero stosuje resztki folii PVB do produkcji kaloszy

Udostępnij:

Interzero Organizacja Odzysku Opakowań wdrożyła nowy sposób zagospodarowania resztek folii PVB, stosowanej w produkcji szyb samochodowych. Nowa technologia zostanie wykorzystana do produkcji kaloszy przez Fagum-Stomil, producenta obuwia roboczego i gospodarczego. Projekt realizuje założenie, że produkty, materiały i surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a generowanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane. Proces odzyskiwania resztek z folii PVB opracowany przy współpracy Interzero i Fagum-Stomil został wdrożony z końcem 2022 roku.

Produkcja kaloszy jest realizowana jest z resztek folii PVB, która jest surowcem do produkcji szkła laminowanego, czyli zwykłej szyby samochodowej. Folia z uwagi na swój skład (75% z żywicy poliwinylobutyralowej) jest bardzo trudna w przetwarzaniu, gdyż ulega sklejaniu. Dotychczas była stosowana jako komponent do produkcji paliwa alternatywnego, które ostatecznie jest wykorzystywane w cementowniach. Po długich testach, prowadzonych od 2021 roku przez Interzero i Łukpol, udało się wypracować metodę na przetworzenie ścinki PVB i jej ponowne wykorzystanie do produkcji granulatów obuwniczych (na spody i wierzch). W ten sposób ścinka zostaje poddana procesowi recyklingu.

– W Interzero realizujemy misję wspierania gospodarki obiegu zamkniętego poprzez poszukiwanie innowacyjnych, zintegrowanych rozwiązań środowiskowych, ukierunkowanych na przyszłość. Prace nad technologią pozwalającą na wykorzystanie resztek tak trudnego surowca, jakim jest żywica PVB skończyły się sukcesem, a dużą satysfakcję daje nam współpraca w tym obszarze ze spółką Łukpol – komentuje Paweł Lesiak, wiceprezes Interzero i dodaje: każde rozwiązanie ma sens wtedy, gdy jest wdrożone do produkcji, dlatego cieszy nas fakt, że rynek obuwniczy wykorzysta opracowany przez nas granulat.

Korzyści dla środowiska

Opracowana metoda daje wymierne korzyści dla środowiska – zmniejsza ilość surowców naturalnych potrzebnych do produkcji, zmniejsza zanieczyszczenia i eksploatację środowiska oraz prowadzi do złagodzenie kryzysu klimatycznego.

Współpracę z Interzero komentuje Grzegorz Skomorowski, Vice Director Łukpol: Aktualny problem zagospodarowania ogromu plastiku produkowanego każdego dnia jest coraz mocniej dostrzegany przez społeczeństwo. Każde działanie prowadzące do procesu zagospodarowania opadów i wykorzystanie ich do ponownego użycia jest sukcesem. Dla nas projekt z Interzero jest pionierskim działaniem, dającym podstawy do dalszych rozwiązań w obszarze ekologicznych produktów. Chcemy, aby wybór kaloszy marki Fagum–Stomil dawał konsumentowi poczucie uczestniczenia w wielkim projekcie, jakim jest odpowiedzialność, zrównoważony rozwój, a przede wszystkim dbałość o środowisko naszej planety dla nas i kolejnych pokoleń.

O Interzero

Interzero jest europejskim liderem w dziedzinie rozwiązań środowiskowych i gospodarki obiegu zamkniętego. Działa w duchu rozwiązań gospodarki cyrkularnej. Zamyka obieg surowców, przeciwdziała marnotrawstwu w zakresie gospodarki odpadami, świadczy usługi recyklingu, doradztwa środowiskowego i edukacji ekologicznej. Wprowadza u klientów innowacyjne rozwiązania, które zwiększają efektywność wykorzystywania surowców i minimalizują niekorzystny wpływ na środowisko: od optymalizacji procesów odzysku i recyklingu, poprzez audyty i szkolenia, po maszyny kompostujące i zdalnie zarządzane kosze na odpady, ułatwiając wdrożenie zmian w kierunku nowoczesnej gospodarki o obiegu zamkniętym.

Działania Interzero w zakresie odzysku recyklingu w 2021 r. pozwoliły zaoszczędzić ponad 12,5 mln ton surowców i 1 milion ton gazów cieplarnianych w porównaniu z produkcją pierwotną (wg Fraunhofer UMSICHT).

 

Powstało konsorcjum parków technologicznych. Będą działać na rzecz innowacji

Ruszyły zajęcia w Akademii Wodorowej PKN ORLEN

JR HOLDING inwestuje 1 mln dolarów w spółkę AI CLEARING z USA