Inwestowanie w startupy w CEE: Polska i Czechy na czele obiecujących rynków

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Inwestowanie w startupy w CEE: Polska i Czechy na czele obiecujących rynków

Udostępnij:

Według najnowszych badań przeprowadzonych w ramach programu Health Investment Central and Eastern Europe Polska i Czechy zostały uznane za najbardziej obiecujące rynki dla inwestorów w regionie, wyprzedzając Estonię. Wyniki badań wskazują jednak na istniejące bariery.

Statystyki

80% inwestorów postrzega Polskę jako „obiecujący” rynek dla venture capital, natomiast w Czechach odsetek ten wynosi 43%. Estonia, często kojarzona z dynamicznym ekosystemem startupowym, znalazła się na trzecim miejscu (39%). Znacznie mniejszy optymizm budzą Słowenia, Rumunia, Węgry i Litwa, gdzie zaledwie 14–20% inwestorów dostrzega istotny potencjał.

Dane pokazują, że w 2023 roku największy udział w inwestycjach prywatnego kapitału miały Czechy (27%) i Polska (26%). Znaczące środki trafiły również na Litwę (14%) i do Rumunii (8%), które razem z liderami stanowiły 75% wartości wszystkich inwestycji w CEE. Węgry, mimo niższego łącznego udziału w inwestycjach (6,7%), wyróżniały się największą liczbą transakcji – 115 firm otrzymało finansowanie, co stanowiło 23% wszystkich transakcji w regionie.

Problemy

Niedostateczny dostęp do finansowania, brak zaufania do inwestorów do ekosystemu startupowego – to tylko kilka ze zdiagnozowanych problemów. Przykładowo startupy z sektora opieki zdrowotnej otrzymują średnio 1,2 mln EUR, co stanowi jedynie jedną trzecią średniej europejskiej (tj. 3,8 mln EUR).

Wciąż też brakuje doświadczonych przedsiębiorców, którzy często nie mają wiedzy na temat możliwości pozyskiwania funduszy.

Sami inwestorzy również podkreślają, że niejasne normy prawne oraz obawy o stabilność polityczną utrudniają rozwój inwestycji.

Właśnie dlatego inicjatywa ma na celu wzmocnienie inwestycyjnej atrakcyjności regionu.

Rozwiązania

Pomysłodawcy wyodrębnili trzy główne obszary, które mają pozwolić na zburzenie barier.

Po pierwsze, zwiększenie dostępu do kapitału, a w tym wspieranie startupów z sektora medycznego poprzez dostarczanie narzędzi ułatwiających pozyskiwanie finansowania.

Po drugie, wzmocnienie sieci kontaktów. Program wspiera rozwój relacji między inwestorami a przedsiębiorcami, co ma zwiększyć gotowość inwestycyjną regionu.

Po trzecie, promowanie współpracy międzynarodowej. Szczególny nacisk kładziony jest na łączenie inwestorów z Europy Zachodniej z lokalnymi partnerami w CEE.

– Silniejsze połączenia między start-upami a inwestorami pozwolą w pełni wykorzystać rosnący potencjał Europy Środkowo-Wschodniej – dodaje Dominik Krawczyk, CEO COBIN Angels, partner konsorcjum w Polsce. – Poprzez poprawę gotowości inwestycyjnej startupów oraz zwiększenie świadomości inwestorów, projekt HICEE stwarza fundamenty dla bardziej konkurencyjnego oraz dynamicznego rozwoju ekosystemu usług i produktów medycznych w Europie.

Czytaj także: