Inwestycja RKKVC w Wingtra AG: spółka otrzymuje łącznie ponad 100 mln zł w rundzie B

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Inwestycja RKKVC w Wingtra AG: spółka otrzymuje łącznie ponad 100 mln zł w rundzie B

Udostępnij:

Zespół RKKVC dołączy do grona inwestorów w rundzie finansowania B1 dla szwajcarskiej firmy Wingtra AG, która specjalizuje się w budowie dronów pionowego startu i lądowania. Z rozwiązań spółki korzystają wiodące amerykańskie firmy i instytucje takie jak NASA, CEMEX, Rio Tinto ale również sektor obronnościowy, np. U.S. Air Force.

RKKVC składa się z polskiego zespołu inwestycyjnego, specjalizującego się w inwestowaniu w technologie deeptech, w tym związane z rozszerzoną rzeczywistością, computer vision i uczeniem maszynowym, jak również w spółki software działające w modelu B2B SaaS. Zespół inwestuje w spółki działające na największych rynkach tj. USA, Wielka Brytania i region DACH. Oprócz RKKVC, w rundzie inwestycyjnej uczestniczyły m.in. family Office SymbiaVC oraz fundusze: Spectrum Moonshot Fund,Cadence Growth Capital, Spring Mountain Capital, Helvetic Trust, EquityPitcher Ventures oraz Diamond Stream Partners.

– Nasza inwestycja w szwajcarską spółkę Wingtra, to nie tylko kwestia dostarczenia niezbędnego kapitału. Jako RKKVC, mamy doskonałe warunki i możliwości, aby nie tylko przyspieszyć rozwój Wingtra w sektorze komercyjnym, ale też rozwinąć działalność w nowych sektorach, w tym obronnym. Opracowaliśmy odpowiednią strategię współpracy, która obejmuje wykorzystanie naszej szerokiej sieci kontaktów oraz zapewnienie wsparcia na wielu poziomach, co z pewnością przyczyni się do dynamicznego rozwoju firmy. Nasza wizja współpracy wykracza poza tradycyjne ramy inwestowania – zależy nam na długoterminowym partnerstwie, które umożliwi Wingtra nie tylko rozwój technologiczny, ale także skuteczne dostosowanie się do zmieniających się potrzeb rynkowych i globalnych wyzwań – wskazuje Mateusz Bodio, założyciel RKKVC.

Wintgra: drony do mapowania terenu

Spółka Wingtra została założona w 2016 roku jako spin-off Laboratorium Systemów Autonomicznych ETH w Zurychu. Oferuje komercyjne drony do mapowania terenów, w tym autonomiczny dron pionowego startu i lądowania (VTOL), który wyróżnia się możliwością przejścia z pionowego startu do lotu poziomego. Taki system zapewnia duży zasięg oraz szybkie gromadzenie danych, co jest kluczowe dla wielu branż, zarówno komercyjnych, jak i obronnych.

– Nasze wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów o zasięgu międzynarodowym, w połączeniu z solidnym wsparciem strategicznych partnerów z regionu CEE, stanowi fundament, na którym opieramy nasze zaangażowanie w rozwój Wingtra. Widzimy ogromny potencjał w ich innowacyjnych rozwiązaniach, które doskonale odpowiadają na rosnące potrzeby zarówno sektora obronnego, jak i infrastrukturalnego. Dzięki naszemu zrozumieniu specyfiki tych branż, jesteśmy przekonani, że Wingtra ma szansę nie tylko umocnić swoją pozycję jako lidera w obszarze komercyjnych dronów, ale także eksplorować nowe rynki i wdrażać technologie, które zrewolucjonizują sposób, w jaki realizowane są złożone projekty inżynieryjne i obronne na całym świecie – podkreśla Aleksander Kłak, przewodniczący komitetu inwestycyjnego RKKVC.

Czytaj także: