Polski zespół RKKVC inwestuje w wysokowydajne kompozyty: Bcomp zamyka rundę Serii C na kwotę 40 milionów dolarów

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Polski zespół RKKVC inwestuje w wysokowydajne kompozyty: Bcomp zamyka rundę Serii C na kwotę 40 milionów dolarów

Udostępnij:

Bcomp – startup z sektora czystych technologii – zamyka rundę finansowania Serii C na kwotę 40 milionów dolarów na dekarbonizację mobilności poprzez zastąpienie włókna karbonu wysokowydajnymi i ekologicznymi materiałami kompozytowymi. Pozwoli to na zmniejszenie produkcji CO2 nawet o 60%. W rundzie uczestniczył m.in. polski zespół RKKVC.

Bcomp, spółka działająca w dziedzinie wysokowydajnych kompozytów z naturalnych włókien dla sektora mobilności, ogłosiła właśnie zakończenie rundy finansowania Serii C na kwotę 40 milionów dolarów (36 mln CHF). Runda została poprowadzona przez EGS Beteiligungen AG (EGSB), szwajcarskiego inwestora family office. W rundzie uczestniczyli również: Verve Ventures, Zürcher Kantonalbank, Generali, Airbus Ventures, BMW i Ventures, Porsche Ventures, Volvo Cars Tech Fund i polski zespół RKKVC.

Finansowanie ma pomóc Bcomp w zwiększeniu swoich zdolności produkcyjnych do przekształcania zaawansowanego portfolio możliwości komercyjnych w przemyśle motoryzacyjnym. Ma być także wsparciem przy wejściu na nowe rynki w Azji i Ameryce Północnej. Obserwując zastosowania rozwiązań firmy w masowej produkcji m.in. u Volvo czy Polestar, szwajcarska firma będzie również wprowadzać rozwiązania związane z lekkimi konstrukcjami i zrównoważonym rozwojem dla dodatkowych pionów, które obejmują m.in. kolej, lotnictwo, przemysł kosmiczny i dobra konsumpcyjne.

– Inwestycja w szwajcarską spółkę Bcomp jest kontynuacją realizacji naszej strategii inwestycyjnej. Już od kilku lat inwestujemy tylko i wyłącznie w krajach Europy Zachodniej i w USA w technologicznych liderów. Spółka Bcomp produkuje kompozyty, które są wykorzystywane od motorsportu, współpraca m.in. z BMW czy Airbus, którzy następnie zainwestowali w spółkę, aż po użycie w jednej z ostatnich misji rakiety SpaceX, Falcon 9. W ten sposób zamierzamy kontynuować naszą strategię, inwestować w najlepsze zachodnie spółki i pod ten cel przymierzamy się do zebrania nowego, niezależnego funduszu inwestycyjnego powiedział Mateusz Bodio, założyciel RKKVC.

– Głęboko wierzymy, że obraliśmy odważny, ale słuszny kierunek i dalsza eksploracja najbardziej rozwiniętych rynków VC przełoży się na kolejne ciekawe inwestycje. Nasze ostatnie transakcje potwierdzają zdolność i kompetencje naszego zespołu do realizacji ambitnych projektów i to na najbardziej konkurencyjnych rynkach kapitałowych, takich jak USA, Niemcy czy Szwajcaria. Wspólnie z naszymi partnerami inwestycyjnymi stanowimy silne wsparcie i dużą wartość dodaną dla firm, w które inwestujemy – dodał Aleksander Kłak, przewodniczący Komitetu Inwestycyjnego RKKVC.

Od samego początku wspieramy Bcomp i oraz będziemy wprowadzać ich kompozyty na globalny rynek mobilności – powiedział Claas Carsten Kohl, partner w Airbus Ventures.

Czytaj także: