Inwestycja wtórna dla second-handu: jednorożec Vinted zyskuje 340 mln EUR przy wycenie 5 mld EUR

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Inwestycja wtórna dla second-handu: jednorożec Vinted zyskuje 340 mln EUR przy wycenie 5 mld EUR

Udostępnij:

Litewski Vinted pozyskał 340 mln euro w ramach wtórnej sprzedaży akcji, podnosząc swoją wycenę do 5 mld euro. Założona w 2008 roku firma Vinted stała się w 2019 roku pierwszym litewskim jednorożcem.

Second-hand, ale pierwszy wybór

Transakcja była prowadzona przez globalną firmę inwestycyjną TPG Tech Adjacencies (TTAD), która koncentruje się na oferowaniu elastycznych rozwiązań kapitałowych dla sektora technologicznego. W finansowanie zaangażowane są również inne fundusze inwestycyjne, takie jak Hedosophia, Baillie Gifford, Invus Opportunities, FJ Labs, Manhattan Venture Partners i Moore Strategic Ventures. Wszyscy obecni inwestorzy instytucjonalni Vinted nadal wspierają firmę.

– Cieszymy się, że możemy powitać nowych inwestorów z doświadczeniem, którzy będą wspierać nas w kolejnej fazie rozwoju, jednocześnie nadal korzystając z wiedzy naszych długoterminowych sponsorów. TPG i inni nasi nowi inwestorzy podzielają naszą wizję: uczynić second-hand pierwszym wyborem na całym świecie. Cieszymy się również, że ta sprzedaż akcji nagradza naszych pracowników za ich zaangażowanie w sukces Vinted – mówi Thomas Plantenga, CEO Vinted.

Uczynić second-hand pierwszym wyborem

Założona w 2008 r. przez Mildę Mitkutė i Justasa Janauskasa firma Vinted twierdzi, że jest największym internetowym rynkiem konsumenckim dla odzieży używanej w Europie. Ma miliony zarejestrowanych członków na ponad 20 rynkach w Europie i Ameryce Północnej, a jego misją jest uczynienie rzeczy używanych preferowanym wyborem na całym świecie. Członkowie mogą kupować i sprzedawać różne używane przedmioty, w tym ubrania i produkty do pielęgnacji zwierząt, aby przedłużyć ich cykl życia.

Vinted koncentruje się również na zmniejszeniu śladu wysyłkowego swoich towarów. Jej nowa marka, Vinted Go, ma na celu stworzenie pozytywnego cyklu konsumpcji poprzez rozwijającą się sieć wysyłkową. Dzięki ponad 40 przewoźnikom i ponad 200 000 punktów odbioru, Vinted sprawnie wysłał już miliony paczek.

Obecnie Vinted zatrudnia ponad 2000 osób w miastach takich jak Amsterdam, Berlin, Kowno i Paryż.

Ubrania, design, elektronika

W 2021 r. wycena Vinted przed pozyskaniem środków wyniosła 3,5 mld euro podczas ostatniej rundy pozyskiwania funduszy. Od tego czasu firma ponad trzykrotnie zwiększyła swoją wartość towarów brutto (GMV) i stała się w pełni rentowna. W 2023 r. Vinted odnotował 61-procentowy wzrost przychodów i dwucyfrową marżę EBITDA.

Vinted skupił się na dostarczaniu wartości swoim członkom, rozwijając się na istniejących rynkach i wchodząc na nowe, takie jak Finlandia, Grecja i Chorwacja. Firma wprowadziła również usługę weryfikacji do handlu designerskimi przedmiotami, która jest obecnie dostępna w 10 krajach.

Niedawno Vinted uruchomił nową kategorię dla elektroniki i rozszerzył swoje usługi wysyłkowe w Holandii, Belgii i Francji. Dodatkowo, dział płatności firmy uzyskał licencję EMI, aby usprawnić procesy transakcyjne dla swoich członków.

– Widzieliśmy, że konsumenci coraz częściej wybierają używane ubrania jako podstawową część swojej garderoby, ponieważ zrównoważony rozwój i elastyczność stają się najważniejsze dla wielu osób. Koncentracja Vinted na kliencie, wiodące doświadczenie produktowe i wyrafinowane podejście do logistyki sprawiły, że rynek ten stał się dostępny dla jeszcze szerszej populacji. Cieszymy się, że możemy współpracować z Thomasem i jego zespołem światowej klasy operatorów i zaliczyć Vinted do naszego rosnącego portfolio wiodących europejskich firm technologicznych – komentuje Andy Doyle, partner w TPG.

W lipcu pisaliśmy o karze nałożonej na Vinted przez UOKiK. Decyzja ta została podjęta na skutek wielu skarg użytkowników dotyczących problemów z wypłatą środków oraz nieprawidłowego przetwarzania danych osobowych, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i zaufania użytkowników platformy. Wiosną tego roku było głośno o współpracy Vinted z polską skarbówką: chodzi o przekazywanie Ministerstwu Finansów danych użytkowników handlujących za pomocą litewskiej platformy.

Czytaj więcej: