Jack Dorsey inwestuje 10 mln dolarów w CoinList. Zrezygnował z Libry od Facebooka

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

coinlist

Udostępnij:

Jack Dorsey, CEO Twittera, to znany entuzjasta bitcoinów. Właśnie zainwestował 10 mln dolarów w platformę CoinList. Fintech specjalizuje się w sprzedaży tokenów. Może okazać się konkurentem dla aplikacji Cash.

Dorsey jest jednym z kilku inwestorów wspierających CoinList Inc. Młoda firma ma już dwa lata i pomaga startupom zbierać pieniądze poprzez sprzedaż tokenów. Teraz CoinList zebrał 10 milionów dolarów w nowej rundzie finansowania. Natomiast Dorsey inwestuje w spółkę po raz pierwszy.

Dorsey pełni także funkcję dyrektora generalnego firmy płatniczej Square Inc. Sam jest posiadaczem bitcoinów i od lat optymistycznie wypowiada się o największej na świecie kryptowalucie. Z początkiem tego roku Square ogłosił nową inicjatywę, Square Crypto.

Na co CoinList przeznaczy 10 mln dolarów?

Na swojej stronie CoinList podaje, że łączy dokładnie zweryfikowane firmy związane z blockchainem z inwestorami. Od sierpnia 2017 r. obsługuje tokeny warte ponad 800 mln dolarów. Nowe fundusze firma chce przeznaczyć na rozwój większej liczby usług. W planach jest nowa giełda — CoinList Trade oraz portfel kryptograficzny.

Dorsey powiedział, że Crypto potrzebuje wiarygodnej platformy do uruchamiania nowych projektów. A ponieważ CoinList przewodzi w branży, to współpraca z nim jest logicznym krokiem.

Runda finansowania CoinList była prowadzona przez San Francisco Polychain Capital, który w zeszłym roku zarządzał kryptowalutowym funduszem hedgingowym o wartości miliarda dolarów.

Trudne czasy dla rynku ICO w Stanach Zjednoczonych

CoinList powstał w San Francisco i zyskał na znaczeniu w 2017 r. podczas boomu na Initial Coin Offering (ICO) – kontrowersyjnej metody pozyskiwania funduszy, w której startupy zbierały pieniądze w zamian za cyfrowe tokeny. Rynek ICO wzrósł, a potem zsynchronizował się wraz z szybkim wzrostem bitcoinów i późniejszym ich spadkiem.

Niektóre z bardziej popularnych obsługiwanych ofert ICO to Filecoin i Blockstack.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych obowiązują rygorystycznych przepisy odnośnie kryptowalut, co utrudnia handel tokenami ICO. Niektóre platformy wymiany zostały nawet zmuszone do przeniesienia za granicę niektórych tokenów od amerykańskich sprzedawców.

Od tego czasu sprzedaż tokenów jest kontynuowana, lecz na mniejszą skalę i w różnych formach.

Bitcoin wart ok. 9300 dolarów w ostatnich tygodniach

Według portalu CoinDesk tydzień temu bitcoin był wart 9300 dolarów. Wartość kryptowaluty wzrosła po tym, jak chiński prezydent Xi Jinping podkreślił potencjał blockchain — technologii leżącej u podstaw cyfrowych walut.

W tym roku wartość bitcoina wzrosła już ponad dwukrotnie. Jednak to pod koniec 2017 r. osiągnęłą rekordowy poziomu blisko 20 000 dolarów.

Dorsey mówi stanowcze „nie” Facebookowi

Dorsey krytykuje plany Facebooka dotyczące uruchomienia własnej sieci płatności kryptowalutowych Libra. Powiedział, że misja Facebooka różni się od wartości zwykle kojarzonych ze zdecentralizowanymi kryptowalutami. Jednocześnie uważa, że kryptowaluty staną się walutą internetową.

Zapytany na konferencji, czy rozważyłby przystąpienie do projektu Libra, który wspierają różne firmy i organizacje non-profit, odpowiedział krótko: „Hell no”.

Od Libry odwrócili się już najwięksi partnerzy

Nie tylko Dorsey nie wierzy w powodzenie Libry. Niedawno pisaliśmy, że z projektu Facebooka zrezygnowali np. PayPal, Mastercard, Visa, eBay czy Stripe.

Po tym jak coraz więcej instytucji kontrolujących bezpieczeństwo konsumentów zaczęło zgłaszać swoje wątpliwości odnośnie prawnych aspektów funkcjonowania platformy, kolejni partnerzy zaczęli się wycofywać.

Założeniem kryptowaluta Libra ma być działanie w oparciu o technologię blockchain na platformie Calibra. Za jej pomocą osoby nieposiadające dostępu do tradycyjnych usług bankowych mogłyby dokonywać wygodnych płatności przez internet.

Aktualnie ważą się losy całego przedsięwzięcia, ale Facebook ma nadzieję wystartować z Librą w połowie 2020 r.

fot. by cellnar, fickr.com | CC by-sa 2.0