Jak budować uczciwy biznes? Podsumowanie Firmamentu

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Firmament

Udostępnij:

Tematem ostatniego Firmamentu były etyka i kultura organizacji, a prowadzący i goście audycji szukali odpowiedzi na pytanie: „jak budować uczciwy biznes?”. Czy ją znaleźli? Posłuchaj Firmamentu w Radiu 357.

Etyka w cenie

Czy firmy stać na nieetyczne zachowania lub udawanie etycznych postaw?

– W dobie mediów społecznościowych odpowiedź na to pytanie brzmi: „nie”. Zarządzający firmami muszą liczyć się z tym, że publiczne ujawnienie nieetycznych działań to tylko kwestia czasu, a każdy obserwator organizacji z zewnątrz – czy to klient, czy potencjalny pracownik – dzięki społecznościowemu internetowi ma dostęp do nieograniczonej liczby kontaktów. Wśród nich na pewno znajdzie się ktoś, kto w ujawnieniu naszych nieetycznych lub fikcyjnych działań będzie mieć interes – powiedział gość specjalny Firmamentu dr hab. prof. Rafał Mrówka z SGH.

Ponadto zdaniem profesora zmieniają się trendy na rynku, a konsumenci coraz częściej deklarują, że będą wspierać firmy, które przestrzegają pewnego rodzaju wartości, np. działają ekologicznie. To z kolei można wykorzystać do budowania przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa, poszukiwania innowacji i tworzenia nowych modeli biznesowych, które lepiej odpowiedzą na potrzeby odbiorców.

Przeczytaj również 👉 Zwinne podejście do budowania biznesu. Podsumowanie Firmamentu

Brak etyki – konsekwencje

W wypowiedzi prof. Rafała Mrówki można dostrzec konsekwencję nie przestrzegania zasad etyki – a mianowicie klienci odwrócą się od naszej firmy. Ale to nie wszystko. Michał Kibil, senior partner i współzałożyciel kancelarii DGTL LAW, zwrócił uwagę również na pracowników, dla których wartości także stają się coraz ważniejsze.

– Pokolenie Z ma diametralnie inne podejście do życia i pracy niż pokolenie Y czy X. A to rzutuje na sposób, w jaki przedstawiciele pokolenia Z podchodzą do miejsca pracy. Dla nich wartości są na pierwszym miejscu. Jeśli organizacja, do której dołączają, nie respektuje tych wartości, to zetki z tych organizacji odchodzą; i nie ma znaczenia wyższe wynagrodzenie – powiedział na antenie Radia 357 Michał Kibil.

Przeczytaj również 👉 Młodzi przedsiębiorcy byli gośćmi Firmamentu. Jak według nich robi się biznes?

Posłuchaj Firmamentu

Więcej na temat budowania kultury organizacji i przyjaznych miejsc pracy posłuchasz w Firmamencie emitowanym na antenie Radia 357.