6 rad od Piotra Nowosielskiego
Rada #1. Genialna egzekucja jest ważniejsza niż genialny pomysł
– Często fiksujemy się na tym, aby tworzyć innowacyjne produkty, ale to przereklamowane podejście. Można robić to samo, co inni robią na rynku, tylko że robiąc lepszy marketing i skuteczniej komunikując się z odbiorcami – uważa Piotr Nowosielski.
Just Join IT nie było pierwszym w Polsce portalem z ogłoszeniami o pracę. Podobnie jak Google nie było pierwszą wyszukiwarką, a Facebook pierwszym serwisem społecznościowym.
Rada #2. Skupienie i deep work
Piotr Nowosielski zauważył, że po pierwszych finansowych sukcesach founderzy często uruchamiają kolejne biznesy. Jego zdaniem to błąd. Głównie dlatego, że dzieląc czas pomiędzy kilka projektów, nie można skupić się na tym jednym, głównym biznesie i zagłębić się w szczegóły.
Rada #3. Właściwe pytania
Gospodarz Auli regularnie zadaje sobie różne pytanie.
Jedno z nich brzmi: „jak mogę skompresować dwa lata w rok?”. To pytanie ma zmusić Piotra do poszukiwania lepszych sposobów na szybki wzrost. Niemniej nie to pytanie według CEO Just Join IT jest najważniejsze. Jego zdaniem warto pytać siebie: „czego nie chcę robić?”. Pytanie to pomaga się skupić (patrz rada #2).
Rada #4. Smart money i smart people
Częsty argument jaki pada w kontekście rozmów na temat finansowania z funduszy venture capital to smart money. Dzięki pomocy funduszy VC founderom ma być łatwiej nawiązywać kontakty biznesowe. Zdaniem Piotra Nowosielskiego każdy właściciel startupu może dotrzeć do każdego – nie potrzebuje do tego pomocy z VC.
Rada #5. CEO wpływa na swój zespołu
Podczas swojego wystąpienia Piotr Nowosielski powiedział, że każdy CEO formatuje swoich ludzi, czyli wpływa na nich – każdą swoją decyzją i każdym działaniem. Jednocześnie przyznał, że nie zawsze miał pozytywny wpływ na swoich pracowników. Niektórych udało mu się zdemotywować, a innych wypalić.
Rada #6. Jasność działania
Zdaniem Piotra Nowosielskiego, gdy firma rośnie, trudniej zadbać o przepływ informacji pomiędzy pracownikami, a tym samym pojawia się ryzyko braku zrozumienia wspólnych celów. Gospodarz Auli radzi, aby od samego początku dbać w firmie o komunikację i wspomniany przepływ informacji. Pomogą w tym np. rutynowe statusy.
PS. Jeśli chcesz poznać historię Piotra Nowosielskiego, zachęcam do przeczytania „Położył kilka biznesów, poszedł na bezrobocie i uruchomił Just Join IT. Wywiad z Piotrem Nowosielskim”.
A poniżej znajdziesz wywiad z Piotrem w formie audio na temat Auli Polska 👇
Bootstrap czy VC – co wybrać?
Co jest lepsze – bootstrappowanie i organiczny wzrost, czy może finansowanie się ze środków VC? Zależy gdzie ucho przystawić. Opinią na ten temat podzielił się Michał Rokosz z Inovo Venture Partners. Jego wystąpienie dostępne jest poniżej.
Do powyższego wystąpienia odniósł się na LinkedInie Rafał Agnieszczak.