Jak odpowiedzialnie używać AI? Phaedra Boinodiris o sztucznej inteligencji

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Phaedra Boinodiris

Udostępnij:

Podczas tegorocznej edycji Infoshare wspólnie z PKO Bankiem Polskim rozmawialiśmy z Phaedrą Boinodiris, która zajmuje się w IBM zagadnieniami dotyczącymi odpowiedzialnego wykorzystania AI.

– Obecnie najistotniejszą kwestią, jeśli chodzi o sztuczną inteligencję, jest edukacja. W jaki sposób uczymy sztuczną inteligencję? Czego ją nauczamy? Dla kogo to robimy? My jako ludzie musimy zadawać sobie tego typu trudne pytania – powiedziała nam Phaedra Boinodiris, z którą rozmawialiśmy podczas tegorocznego Infoshare.

Opieka nad AI, różnorodność i dzieci

Jej zdaniem nie wystarczy stworzyć inteligentny model, a następnie zasilić go pokaźną ilością danych i puścić w samopas, żeby ten samodzielnie się uczył. Nad AI ciągle trzeba sprawować nadzór. Dla sugeruje, aby osoby zarządzające firmami myślały nie tylko o tworzeniu własnych modeli, ale również zastanawiały się, jak potem zadbać o sztuczną inteligencję, by ta rozwijała się pod ludzkim okiem.

Phaedra Boinodiris zwróciła uwagę także na aspekt różnorodności. Według naszej rozmówczyni AI powinno być karmione zróżnicowanymi danymi, aby mogło uczyć się odmiennych spojrzeń na świat. Do tego stwierdziła, że w proces selekcji danych treningowych powinni być zaangażowani bibliotekarze, którzy potrafią zweryfikować rzetelność źródeł informacji. Jej zdaniem ważne jest też, aby już od najmłodszych lat uczyć dzieci, czym jest sztuczna inteligencja i jak rozsądnie z niej korzystać.

Umiejętności miękkie

Wątek edukacji w kontekście AI poruszył także Bartek Pucek, z którym rozmawialiśmy przy okazji poprzedniej edycji Infoshare. Powiedział nam wtedy, że sztuczna inteligencja zmobilizuje ludzi do ciągłej nauki i pielęgnowania elastyczności. Wynika to z faktu, że z czasem powtarzalne zajęcia i proste zawody będą wykonywane przez algorytmy. Nie będzie jednak tak, że ludziom zabraknie pracy. Praca nadal będzie, tyle że inna i będzie wymagała innych umiejętności.

Nasz rozmówca przewidywał, że na znaczeniu zyskają umiejętności miękkie. Wśród nich wymienił umiejętności komunikacyjne, łączenia faktów i logicznego myślenia. Co więcej, pojawi się konieczność opanowania zdolności do współpracy z algorytmami, bo te będą skracać czas pracy potrzebny na wykonanie zadań powierzonych człowiekowi.

Chcesz więcej? Posłuchaj, obejrzyj

Wywiad z Phaedrą możesz obejrzeć i posłuchać na YouTubie. Wideo znajduje się poniżej.

Przeczytaj również: