Jan Zygmuntowski: Połączenie VC ze spółdzielczością jest niemożliwe

Dodane:

Damian Jemioło, redaktor MamStartup.pl Damian Jemioło

Jan Zygmuntowski: Połączenie VC ze spółdzielczością jest niemożliwe

Udostępnij:

Jan Zygmuntowski to współprzewodniczący Polskiej Sieci Ekonomii i dyrektor w CoopTech Hub, czyli pierwsze w Polsce centrum technologii spółdzielczych, prowadzone przez PLZ Spółdzielnię. I to właśnie o przedsiębiorstwach spółdzielczych opowiadamy w tym odcinku MamStartup Podcast.

Celem CoopTech Hub jest tworzenie wspólnoty opartej o zaufanie przez cyfrowy restart spółdzielczości. Przedsiębiorstwa spółdzielcze i społeczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. I to również w nowoczesnych branżach jak IT. Spółdzielczość ma jednak swoje wady i zalety. Według Jana nie jest też modelem, który dałoby się pogodzić z finansowaniem z funduszy VC.

– Nie widzę kompatybilności modelu funduszy VC ze spółdzielczością. Sam pracowałem w Polskim Funduszu Rozwoju w czasie, kiedy tworzyliśmy te fundusze i widziałem, że nawet najprostsze rzeczy dot. odpowiedzialności społecznej – były zbywane – mówi Jan Zygmuntowski.

Jan wyjaśnia, jak działają przedsiębiorstwa spółdzielcze, czy startupy mogą operować w tym modelu, skąd mogą pozyskiwać finansowanie i z czym się to wiąże. Sprawdź najnowszy odcinek MamStartup Podcast.

Posłuchaj również: