Według nieoficjalnych informacji CNBC wycena spółki po tej rundzie wzrośnie do 40 mld dolarów. Może to być ostatnia runda przed oczekiwanym przez rynek wejściem firmy na giełdę, jeśli Klarna zbierze mniej niż 1 mld. Po zakończeniu kolejnej rundy finansowania Klarna stanie się najwyżej wycenianym, prywatnym europejskim jednorożcem. Poza SoftBankiem, wśród inwestorów Klarny znalazł się także chiński Ant Group i raper Snoop Dogg.
Niespełna trzy miesiące temu, po zebraniu miliarda dolarów, fintech wyceniany był na 30 mld dolarów.
Jak działa Klarna na świecie?
Klarna to systemem płatności online, odwracający sposób płacenia za zamówiony produkt. W przeciwieństwie np. do PayPala oferuje możliwość zapłacenia za zamówiony przedmiot dopiero po otrzymaniu go do rąk, a nie jak zazwyczaj bywa przed zamówieniem.
Twórcami Klarny są Niklas Adalberth, Victor Jacobsson oraz Sebastian Siemiątkowski.
Aplikacja dostępna w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemczech czy USA pozwala na odroczenie płatności za zakupy internetowe lub podzielenie ich na kilka rat. W Szwecji działa jako instytucja bankowa. W kilku krajach wydaje również karty płatnicze. W Polsce zakres usług fintechu jest na razie ograniczony do pośredniczenia w płatnościach internetowych.
Sukcesy spółki
Firma jest obecna na rynku od 15 lat i zatrudnia ponad 3 tys. pracowników. Współpracuje z 200 tys. partnerami takimi jak: Sephora, Groupon, Ralph Lauren, Nike, Adidas, H&M, czy Asos. Klarna przejęła też niemieckiego operatora płatności Sofort. Od 2020 r. jest także dostępna w USA i Australii. Commonwealth Bank of Australia zainwestował w firmę 200 mln dolarów.
Od kilku lat spółka jest jedną z najlepiej wycenianych firm fintechowych w Europie. W 2019 r. wartość Klarny była oceniana na 5,5 mld dolarów. Rok później, po otrzymaniu finansowania rzędu 650 mln dolarów, wycena spółki poszybowała do 10,65 mld dolarów.
Fintech obsługuje ok. 90 mln klientów rocznie w 17 krajach, w tym ok. 11 mln osób w USA. W pierwszej połowie 2020 r. miała przychody rzędu 466 mln dolarów. (wzrost o 36% rok do roku) i wolumen transakcji szacowany na 22 mld dolarów. (wzrost o 44%. rdr). Między innymi z powodu ogromnych inwestycji, na które pozyskuje kapitał, firma ma stratę wysokości 59,8 mln dolarów.