Kim jest Jakub Pachocki?
Jakub Pachocki jeszcze jako uczeń gdyńskiej Trójki zdobył liczne tytuły finalisty i laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej, a także kilka medali na międzynarodowych olimpiadach informatycznych. Ukończył Uniwersytet Warszawski oraz Carnegie Mellon University w USA, uzyskując tytuł doktora nauk komputerowych. Obecnie Jakub jest również badaczem na stażu postdoktoranckim na Uniwersytecie Harvarda, gdzie zajmuje się projektowaniem algorytmów m.in. dla aplikacji uczenia maszynowego.
Pachocki był wcześniej dyrektorem ds. badań OpenAI i kierował rozwojem GPT-4 i OpenAI Five. Polak jest związany z OpenAI od 2017 roku.
– Jakub jest jednym z najwybitniejszych umysłów naszego pokolenia. Jestem zachwycony, że przejmuje tutaj pałeczkę. Kierował wieloma naszymi najważniejszymi projektami i jestem przekonany, że poprowadzi nas do szybkiego i bezpiecznego postępu w realizacji naszej misji, jaką jest zapewnienie, że AGI przyniesie korzyści wszystkim – napisał Sam Altman na portalu X.
Pachocki jest jednym z Polaków zajmujących wysokie stanowiska w OpenAI. Oprócz niego pracują tam m.in. Wojciech Zaremba (współzałożyciel przedsiębiorstwa), Szymon Sidor, jeden z czołowych badaczy w projekcie GPT-4 czy Aleksander Mądry, szef Działu Gotowości – zespołu odpowiadającego za bezpieczeństwo sztucznej inteligencji.
Zmiany w OpenAI
– Po prawie dziesięciu latach podjąłem decyzję o opuszczeniu OpenAI. Droga rozwoju, którą podążała firma była cudowna i jestem pewien, że OpenAI zbuduje AGI (artificial general inteligence – ogólną sztuczną inteligencję), które będzie zarówno bezpieczna, jak i pełna korzyści- tak w swoim pożegnalnym poście w serwisie X napisał Ilya Sutskever.
Jakub Pachocki w swoim wpisie opublikowanym na tym samym portalu zrewanżował się twierdzeniem, że jego poprzednik wprowadził go w świat badań nad tzw. uczeniem głębokim, czyli podkategorią uczenia maszynowego, polegającą na tworzeniu zaawansowaniu sieci neuronowych. Swojego dotychczasowego kolegę nazwał mentorem i „wspaniałym współpracownikiem”.
– Jego niesamowita wizja tego, czym może stać się uczenie głębokie, byłą podstawą do tego, czym jest dzisiaj OpenAI oraz sztuczna inteligencja. Jestem mu głęboko wdzięczny za nasze niezliczone rozmowy, od dyskusji na wysokim szczeblu na temat przyszłości postępu sztucznej inteligencji po głęboko techniczne sesje przy tablicy” – napisał Polak w serwisie X.