Kolejne polskie spółki pozyskały wielomilionowe finasowanie typu venture debt z EBl z InvestEU!

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Kolejne polskie spółki pozyskały wielomilionowe finasowanie typu venture debt z EBl z InvestEU!

Udostępnij:

Już za kilka dni, podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Małej i Średniej Przedsiębiorczości eksperci z KPK przybliżą najnowsze polskie sukcesy w zakresie pozyskania środków unijnych przez instytucje finansowe na super nowoczesne technologie dla biznesu. Opowiedzą także o innych źródłach finansowania mikro, małej i średniej przedsiębiorczości za pomocą instrumentów zwrotnych Unii Europejskiej.

Pierwszym z najnowszych przykładów sukcesu jest spółka z branży medtech SDS OPTIC SA, specjalizująca się w opracowaniu innowacyjnych urządzeń do diagnostyki medycznej w czasie rzeczywistym w chorobach nowotworowych, zakaźnych, wirusowych, bakteryjnych oraz grzybicznych. Kluczową technologią spółki jest mikrometryczna mikrosonda światłowodowa, która w połączeniu z elementami biologii molekularnej, chemii oraz bioinżynierii medycznej tworzy innowacyjny biosensor, zdolny dokonywać pomiarów biologicznych żywej tkanki w ciele pacjenta (tzw. badania in vivo) przy bardzo wysokim poziomie czułości i specyficzności urządzenie do wykrywania biomarkera HER2 raka piersi pod mark inPROBE®. Umowa finansowania w ramach linii Thematic Innovation (INVESTEU VD).

Kolejnym sukcesem i wysoce innowacyjną spółką z Polski jest TYLKO SA, stosująca najnowsze rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji (Al) w tradycyjnym przemyśle meblarskim. Spółka cyfryzuje branżę meblarską, dostarczając wysokiej jakości meble dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. TYLKO opracowano nową technologię – Furniture as Software – i oferuje spersonalizowany projekt z wizualizacją 3D, co umożliwia kupującym łatwe dostosowanie mebli w najdrobniejszych szczegółach za pomocą internetowego konfiguratora i aplikacji AR. TYLKO jest w pełni zintegrowane z producentami, co zapewnia terminowość dostaw oraz najwyższą jakość obsługi i produkcji. Dzięki finansowaniu z linii FUTURE TECH (INVESTEU VD) spółka skoncentruje się na realizacji planu badawczo-rozwojowego przy jednoczesnym budowaniu skali, portfolio produktów i wchodzeniu na nowe rynki.

Informacja o warunkach finansowania venture debt w Europejskim Banku Inwestycyjnym

  • finansowanie dłużne typu venture (nie rozwadnia udziałów założycieli) na działalność badawczo-rozwojową lub wczesną fazę komercjalizacji w określonych sektorach, w tym wsparcie miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji.
  • finansowanie da MŚP oraz spółek o średniej kapitalizacji (do 3 tys. zatrudnionych)
  • wielkość finansowania: 5 do 50 ml EUR (do 50% kosztów inwestycji)
  • spółka zobowiązana jest pozyskać kapitał od inwestorów profesjonalnych, posiadać zrównoważony model biznesowy i biznesplan oraz posiadać solidny ład korporacyjny
  • projekty powinny pochodzić z obszarów:

zdrowia: med-tech, biotechnologia, szczepionki, terapie, diagnostyka, cyfrowe rozwiązania zdrowotne itp.

technologii przyszłości: robotyka, automatyka, pól przewodniki, obliczenia dużej mocy, obliczenia kwantowe,    sztuczna inteligencja, zaawansowane komponenty sprzętowe, zaawansowana inżynieria, fotonika, przemysł 4.0, automatyzacja, zaawansowane materiały, zrównoważona/zaawansowana produkcja, technologia kosmiczna, strategiczne zrównoważone technologie ICT itp.

zrównoważonej infrastruktury: zrównoważony transport, mobilność przyszłości, przejście na czystą energię, technologię dekarbonizacji i rozwiązania cyfrowe, gospodarka o obiegu zamkniętym, ekologizacja technologii kosmicznych itp.

  • struktura finansowania obejmuje spłatę ratalną z rozpoczęciem spłat przeważnie po 5 latach i wynagrodzenie powiązane z ryzykiem kapitałowym.
  • pożyczki mogą być zabezpieczone lub niezabezpieczone i zapewniają różne poziomy podporządkowania (w tym pożyczki warunkowe/udziałowe)
  • fokus geograficzny: kraje członkowskie Unii Europejskiej.

Szczegółowe informacje wraz z instrukcją aplikowania

Przeczytaj:

Tylko dostało kredyt na 7,5 mln euro od EBI