na zdjęciu Miron Tokarski, prezes Genomtec | fot. materiały prasowe
Zwycięska spółka tworzy mobilne laboratorium wielkości smartfona. Urządzenie to opiera się na amplifikacji i detekcji specyficznych fragmentów DNA i RNA. Mimo skomplikowanego opisu Genomtec ID nie wymaga profesjonalnej wiedzy ani specjalnych umiejętności. Każdy może przeprowadzić badanie tym urządzeniem.
Wystarczy nanieść kroplę materiału biologicznego np. krwi, śliny czy moczu na kartę reakcyjną i umieścić ją w analizatorze. Urządzenie samo przeprowadzi badanie, a na koniec prześle jego wyniki na adres e-mail. Dzięki temu zdiagnozowanie tak groźnych chorób jak np. wirusa HPV, czy zakażenia opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci zajmie o wiele mniej czasu, niż dzieje się to obecnie.
MIT Enterprise Forum Poland to jeden z największych w Polsce akceleratorów dla startupów technologicznych. Do ostatniej edycji zgłosiło się blisko 250 firm, spośród których zespół ekspertów wybrał finałową dwudziestkę. Startupy te działają w branży finansowej, energetycznej, ochrony zdrowia, rolniczej oraz przemysłu 4.0.
Zwycięzca tej edycji, Genomtec, otrzymał 100 tysięcy zł dofinansowania oraz udział w bootcampie w Bostonie. Firma zdobyła także nagrodę specjalną od Wrocławskiego Parku Technologicznego.
Miron Tokarski, prezes Genomtec, uważa, że to zwycięstwo jest sygnałem, że rynek diagnostyki molekularnej jest ciągle nienasycony a jego potencjał jest coraz szerzej zauważany i doceniany.
Genomtec ID nie jest jedynym projektem firmy. Eksperci opracowali również analizator składu mikrobiologicznego gleby, roślin oraz wody. Jest on kilkunastokrotnie tańszy, mniejszy i wydajniejszy niż dotychczasowe rozwiązania, ponieważ już po 35 minutach wiadomo, czy w danej próbie znajduje się patogen z testowanej listy i czy jest on szkodliwy dla uprawy. Ten projekt zwrócił natomiast uwagę jednego z największych producentów i dystrybutorów warzyw oraz owoców w Polsce, firmy Amplus.