Krakowski Altlight pozyskał inwestora. Stworzy inteligentny system do zarządzania domem

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Krakowski fundusz INNOventure inwestuje w Altlight. Pomoże jego zespołowi opracować inteligentny system do zarządzania domem, który ma być dostępny nie tylko dla geeków, ale też dla użytkowników mniej zainteresowanych technologią.

Na zdjęciu: Marcin Bielówka, partner zarządzający w INNOventure | fot. Facebook

Następna wersja produktu

Obie strony transakcji nie zdradzają jej warunków, więc nie wiemy ile kapitału krakowski fundusz INNOventure wpompował w rodzimy Altlight. Jego przedstawiciele wyjaśnili tylko, że pieniądze z inwestycji zostają wykorzystane do wyposażenia laboratorium oraz posłużą Altlight podczas prac projektowych nad rozwiązaniem oferowanym przez krakowską firmę. W efekcie już w III kwartale tego roku spółka pochwali się kolejnymi wersjami urządzenia.

– Automatyka domowa szybko się rozwija i w najbliższym czasie się to nie zmieni. Ale to niejedyny powód naszego zainteresowania firmą Altlight. Przekonał nas nie tylko sam perspektywiczny rynek, ale podejście do urządzeń tworzonych przez tę spółkę, a właściwie nie do urządzeń, ale do ich użytkowników – wyjaśnia Marcin Bielówka, partner zarządzający w INNOventure. Produkty oferowane przez krakowską spółką mają być przystępne nie tylko dla geeków, ale też dla osób mniej zainteresowanych technologią.

Inteligentny dom w telefonie

Altlight opracował system do zarządzania inteligentnym domem, który opiera się o „interfejsy radiowe Bluetooth oraz Thread”. Nie wymaga rozbudowanych centralek, które według twórców rozwiązania, pochłaniają znaczną część budżetu przeznaczonego na domową automatykę. Zamiast nich, technologia Altlight korzysta z telefonów, które służą do zarządzania siecią i oświetleniem w budynku oraz pozwalają na modyfikację ustawień.

– Stworzyliśmy system, który ma wiele wygodnych opcji i jest naprawdę prosty w obsłudze. Wiemy, że tego oczekują ludzie, którzy chcą mieć w domach czy biurach inteligentne urządzenia, ale nie mają ochoty jednocześnie stawać się technologicznymi ekspertami. Domowa automatyka musi być intuicyjna, działać niezauważanie, a do tego przynosić nie koszty, a oszczędności – mówi Kamil Sumera, dyrektor generalny Altlight.

Pozostałe inwestycje

INNOventure nie pierwszy raz inwestuje w spółkę z segmentu Internetu Rzeczy, która tworzy rozwiązania smart home. Na początku tego roku fundusz wpompował nieujawnioną kwotę w Optical Electronics, którego sztandarowym produktem jest system inteligentnego oświetlenia i zaawansowany moduł pomiarowy OptIMo. Dzięki pieniądzom pozyskanym w tamtej rundzie finansowania Optical Electronics miał przeprowadzić prace badawczo-rozwojowe oraz wprowadzić udoskonalenia do produktu.

Wcześniej natomiast w kręgu zainteresowań INNOventure znalazła się między innymi firma Exon i jej sytem Synati do mierzenia ruchu i kolejek przed lokalami oraz spółka SiDLY działająca w segmencie telemedycyny. Telemedycyna zresztą jest kolejnym obszarem, w który inwestuje INNOventure, o czym przekonał się zespół Poltreg, zajmujący się rozwojem i komercjalizacją metody TREG służącej leczeniu cukrzycy typu 1.