Otrzymane fundusze pozwolą przedsiębiorstwu sfinansować dalszą ekspansję w całej Europie. Część z pozyskanych pieniędzy zostanie wykorzystana do stworzenia m.in. produktu leczniczo-zdrowotnego, zaprojektowanego specjalnie dla rowerzystów, którzy doświadczyli urazów lub wypadków. Poza tym firma chce kontynuować wspieranie swoich klientów w dostępie do odpowiednich usług w drodze powrotu do zdrowia.
Co oferuje Laka?
Firma zapewnia ubezpieczenie od kradzieży, uszkodzeń, podróży i nagłych wypadków. Dzięki modelowi „społecznościowemu”, 80% tego, co płacą użytkownicy, jest przekazywane na pomoc innym członkom, którzy ulegli wypadkowi lub zgubili rower. Pozostałe 20% Laka przeznacza na utrzymanie firmy.
Warszawska wypożyczalnia rowerów
Modę na jeżdżenie rowerem możemy obserwować już od kilku lat. Pomysł na wypożyczalnię rowerów podchwyciła w Szanghaju Magda Gromniak, która otworzyła w Warszawie system wynajmu rowerów miejskich Acro Bike.
Firma Cross Technology, właściciel marki Acro Bike, powstała w listopadzie 2017 r., kiedy jej właścicielka zgromadziła pół miliona zł.
Bezdętkowe rowery w Acro Bike sprowadzone są z Chin, a część Magda kupiła w Polsce. Dzisiaj po Warszawie jeździ ich ok. 800. Tak jak w Szanghaju rowery można zostawiać w dowolnym, dozwolonym miejscu.
Jazda na rowerze a zdrowie
Wypożyczalnie rowerów wydają się bardzo przydatne. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez brytyjski ośrodek badawczy ONS. Wynika z nich, że uciążliwe dojazdy do pracy w środkach transportu zwiększają poziom stresu oraz obniżają produktywność i poziom satysfakcji z pracy. Spędzając ponad godzinę w drodze do pracy, aż 46% badanych nie może znaleźć czasu na zalecane przez lekarzy 7 godzin snu, a 21% jest narażona na otyłość.
Czas na przemieszczanie się do biura można wykorzystać znacznie lepiej np. przesiadając się na rower. Nawet krótka, regularna przejażdżka zmniejsza o 41% ryzyko przedwczesnej śmierci, o 45% ryzyko raka i 46% ryzyko zawału serca. Takie dane podali naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow prowadząc przez 5 lat badania na grupie 250 tys. ludzi. Dodatkowo krótka aktywność fizyczna przed pracą może zwiększyć produktywność w ciągu dnia średnio o 15%.