Przeskok od bootstrappingu
Seryjni przedsiębiorcy Pavla Bobosikova (CEO i współzałożyciel WFHomie – przejętej przez GoCo) i Marty Krátký-Katz (CEO i współzałożyciel Blockthrough – przejętej przez eyeo) byli również częścią grupy aniołów biznesu. Technologia LetsData jest wykorzystywane m.in. przez Biuro Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii i jej ambasady, a także przez siły zbrojne państw członkowskich NATO, korporacje w USA, Wielkiej Brytanii i Europie.
Na początku tego roku LetsData została wybrana do programu Google for Startups Growth Academy: AI for Cybersecurity. Trwający dwa lata bootstrapping pozwolił na osiągnięcie rocznego przychodu cyklicznego (ARR) w wysokości miliona dolarów. Obecna runda finansowania umożliwi LetsData dalsze skalowanie technologii i rozszerzenie obecności w Stanach Zjednoczonych i Europie.
Monitoring 100 milionów witryn
Jak twierdzą przedstawiciele LetsData, istniejące rozwiązania do wykrywania skoordynowanych operacji informacyjnych nie są w stanie sprostać zagrożeniom, z jakimi borykają się dziś organizacje. Współpracując z klientem rządowym, technologia LetsData wykryła botnet ponownie publikujący m.in. w mediach społecznościowych informacje z rosyjskiego serwisu informacyjnego objętego sankcjami UE w alarmującym tempie 86 razy na sekundę. Algorytm LetsData zidentyfikował ten schemat jako złośliwy i powiadomił klienta zawierającym raport o zagrożeniu, umożliwiając mu podjęcie natychmiastowych działań.
Czytaj także: SMOK Ventures – zmiana strategii i inwestycje w USA. Co przyniesie 2025 rok?
– LetsData rozpoczęła działalność jako bootstrap podczas inwazji Rosji na Ukrainę, kiedy zauważyliśmy gwałtowny wzrost popytu ze strony firm i rządów wymagających zaawansowanego wykrywania InfoOps. Zazwyczaj organizacje polegają na zespołach o niewystarczającej liczbie pracowników lub działach komunikacji, które nie są odpowiednio przygotowane do radzenia sobie z tego rodzaju zagrożeniami. LetsData wypełnia tę lukę, zapewniając podejście do InfoOps oparte na bezpieczeństwie, umożliwiając klientom reagowanie na alerty od pierwszego dnia wdrażania bez konieczności przeprowadzania złożonych szkoleń lub procesów wymagających dużych zasobów. Naszą ambicją jest stać się branżowym standardem wykrywania InfoOps i zakłócić branżę poprzez dostarczanie przydatnych informacji, które umożliwiają organizacjom szybkie i skuteczne reagowanie – mówi Ksenia Iliuk, współzałożycielka LetsData.
Najnowocześniejszy model sztucznej inteligencji LetsData przetwarza dane open source z ponad 100 milionów stron internetowych i mediów społecznościowych, obejmujących ponad 50 języków i regionów. Analizuje metadane tekstowe i wideo z mediów na platformach takich jak Telegram, YouTube i TikTok. Rozwiązanie wykorzystuje semantyczne zrozumienie do grupowania i łączenia treści w różnych źródłach, identyfikując intencje i koordynację operacji informacyjnych. W ten sposób LetsData wykrywa o 80% więcej zagrożeń w momencie ich powstania niż konwencjonalne narzędzia.
– Bardzo podobało mi się to, jak Ksenia i Andriy bootstrapowali swoją drogę do rentowności, nie pozyskując nawet zewnętrznego finansowania. Ich technologia już teraz pomaga powstrzymać operacje informacyjne, a dzięki rosnącej liście wartościowych klientów nasza inwestycja pomoże im w skalowaniu, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na zaawansowaną ochronę InfoOps – zaznacza Borys Musielak, partner założyciel SMOK Venture.