Maciej Skarul (ffVC): Nasza scena startupowa jest tam, gdzie Estonia była w 2015 r. (podcast)

Dodane:

Damian Jemioło, redaktor MamStartup.pl Damian Jemioło

Maciej Skarul (ffVC): Nasza scena startupowa jest tam, gdzie Estonia była w 2015 r. (podcast)

Udostępnij:

Maciej Skarul to partner w ffVC – amerykańsko-polskim funduszu VC, który narodził się w 2008 r. w Nowym Jorku. Maciej na antenie MamStartup Podcast opowiada o tym, w jakie spółki inwestuje ffVC, dlaczego często pomija rundy pre-seed i jak polska scena startupowa wypada na tle Europy.

Maciej Skarul przez prawie cztery lata pełnił funkcję dyrektora w Santander Banku, lecz w 2020 r. dołączył do ff Venture Capital jako partner. Od tamtej pory zajmuje się inwestowaniem w startupy i przyciąganiem ciekawych spółek do funduszu. Często wykorzystuje przy tym swoje doświadczenie i kontakty, chętnie sięgając po startupy z obszaru fintechu. Maciej wskazuje, że ffVC koncentruje się na tych spółkach, które nastawione są na agresywny wzrost i ekspansję zagraniczną.

Jednocześnie dzięki międzynarodowemu charakterowi ffVC – pozwala to na szybsze wprowadzenie swoich produktów czy usług na zagraniczny rynek. Choć warszawski oddział ffVC koncentruje się głównie na polskich startupach, to w swoim portfolio ma też europejskie spółki. Fundusz często pomaga też zagranicznym startupom w ekspansji do Polski – choć jak podkreśla Maciej – spółki te często same wychodzą z taką inicjatywą. Maciej zdradza też, że choć w polskiej rzeczywistości startupowej nie jest szczególnie kolorowo, bo jak twierdzi – jesteśmy tam, gdzie Estonia była w 2015 r., to widzi jednak tu spory potencjał.

– Myślę, że potrzebujemy sukcesów. I takie sukcesy, które w najbliższym czasie będą – pozytywnie nakręcą spirale i będą kołem zamachowym dla startupów. Po prostu potrzeba czasu. Jeżeli spojrzymy na unicorny w naszym portfelu, to są to często inwestycje z 2012–2014 r. To szalenie długo trwa, aby zbudować dobry biznes. Widzimy jednak, co tutaj się dzieje i czuję bardzo dokładnie, że pod tym kotłem sporo się gotuje. Będziemy widzieć naprawdę wiele dobrego w najbliższych latach w Polsce, jeśli chodzi o wysyp unicornów czy inwestorów – mówi Maciej Skarul.

Posłuchaj najnowszego odcinka MamStartup Podcast.

Posłuchaj również: