Cyberprzestępczość jako globalna gospodarka
Nowe centrum wzmocni obronę przed cyberzagrożeniami, przyspieszy czas reakcji i będzie służyć jako centrum przywództwa w zakresie cyberbezpieczeństwa, wspierając współpracę między sektorem publicznym i prywatnym. Wraz z ciągłą cyfryzacją i bezprecedensowym poziomem łączności, cyberprzestępczość stanowi wspólne wyzwanie dla wszystkich organizacji. Oszuści wykorzystują technologię w bardziej innowacyjny i wyrafinowany sposób, aby zaszkodzić konsumentom i firmom. Cyberprzestępczość przekształciła się w globalną gospodarkę, której wartość szacuje się obecnie na biliony euro.
Aby stawić czoła temu stale ewoluującemu krajobrazowi zagrożeń, ECRC zrzesza partnerów z całego sektora publicznego i prywatnego. Wykorzystując swoje zaplecze i zróżnicowaną pulę talentów, ułatwia współpracę z krajowymi centrami wywiadu cybernetycznego, organami ścigania i organami branżowymi w całej Europie.
Drużyna najbystrzejszych umysłów
– W dzisiejszym hiperpołączonym świecie cyberprzestępczość ewoluuje, podobnie jak my. Centrum to połączy najbystrzejsze umysły z biznesu, rządu i innych sektorów, aby wyprzedzać zagrożenia i uczynić cyfrowy świat tak bezpiecznym, jak to tylko możliwe. W końcu praca nad tym, aby ludzie mogli ufać, że są bezpieczni w Internecie, nie kończy się w naszych czterech ścianach – ani w naszych zaporach ogniowych – powiedział Michael Miebach, dyrektor generalny Mastercard.
Centrum wzmacnia zdolność Mastercard do zwalczania cyberzagrożeń w całym cyfrowym ekosystemie i pomaga chronić, wykrywać i reagować na ataki. Wspiera głębsze relacje z klientami, partnerami i interesariuszami oraz napędza współpracę w całym regionie.
European Cyber Resilience Centre Mastercard obejmuje Fusion Centre, serce organizacyjnego reagowania na incydenty Mastercard, oraz laboratorium kryminalistyki cyfrowej, a także przedstawicieli ponad 20 zespołów.
Cyberataki nie znają granic
– W Europolu mocno wierzymy, że żaden pojedynczy podmiot, sektor czy naród nie jest w stanie samodzielnie stawić czoła zagrożeniom ze strony cyberprzestępców. Każdy z nas ma do odegrania uzupełniającą rolę. Łącząc wszystkie istotne podmioty, European Cyber Resilience Centre może wnieść doskonałość do naszej współpracy międzysektorowej – powiedziała Catherine De Bolle, dyrektor wykonawczy Europolu.
– Z wielką dumą uczestniczę dziś w inauguracji Europejskiego Centrum Cyberodporności Mastercard. Cieszę się, że Belgia została wybrana na gospodarza tego pierwszego w Europie centrum poświęconego cyberbezpieczeństwu dla Mastercard, a tym bardziej, że powstanie ono w sercu Brabancji Walońskiej. Żyjemy w świecie, w którym cyberzagrożenia są wszechobecne i stale ewoluują. Cyberataki nie znają granic i mają wpływ na wszystkie sektory naszego społeczeństwa, od sektora publicznego po prywatny, od infrastruktury krytycznej po zwykłych obywateli. Dlatego konieczne jest, abyśmy zjednoczyli się, aby sprostać tym wyzwaniom z determinacją i skutecznością. Wydarzenie to stanowi kamień milowy w naszym wspólnym zaangażowaniu na rzecz wzmocnienia cyberbezpieczeństwa w Europie i Belgii. European Cyber Resilience Centre stanowi kluczową inicjatywę w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Pracując ramię w ramię, możemy znacznie poprawić naszą zdolność do zapobiegania, wykrywania i reagowania na cyberzagrożenia – powiedział Mathieu Michel, belgijski sekretarz stanu ds. cyfryzacji.
Czytaj także:
- xAI rusza do „agresywnej rywalizacji: startup Elona Muska pozyskuje 6 miliardów dolarów od Valor, a16z i Sequoia
- Carrefour i Eleport podpisują umowę na rozwój stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce