Mastercard zainwestował w indyjską firmę e-commerce Pine Labs

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Mastercard zainwestował w indyjską firmę e-commerce Pine Labs

Udostępnij:

Mastercard ogłosił swoją najnowszą inwestycję. Tym razem gigant zainteresował się platformą e-commerce z Indii – Pine Labs. Firma stworzyła oprogramowanie POS zlokalizowane w chmurze, dzięki któremu klienci mogą procesować płatności kartowe oraz oparte na kodach QR.

Nie podano oficjalnej informacji na temat wysokości transakcji. Do kluczowych inwestorów Pine Labs należą Sequoia India, Actis Capital, Temasek, PayPal i Sofina. Platforma obsługuje obecnie płatności o wspólnej wartości blisko 30 mld dolarów rocznie. I posiada 140 tys. klientów w postaci sklepów online.

Pozyskane środki firma chce przeznaczyć na rozwój swojej usługi na rynku w Azji, a konkretnie usługi związane z płatnościami odroczonymi i pożyczkami ratalnymi. Według PwC rynek ten w Indiach wart jest blisko 17 mld dolarów (płatności ratalne w e-commerce), natomiast do 2025 roku wartość ta ma wzrosnąć do ponad 50 mld dolarów. Boston Consulting Group szacuje, że digital lending w Indiach może być wart nawet 1 bilion dolarów.

Jak powiedział w komunikacie prasowym prezes Pine Labs Lokvir Kapoor współpraca z Mastercard wesprze rozwój firmy nie tylko dzięki finansowaniu ale również dzięki udostępnieniu przez amerykańskiego giganta swojej infrastruktury technologicznej.

Mastercard inwestuje w fintech

Mastercard w ostatnim czasie dokonuje wielu inwestycji w różnego rodzaju rozwiązania związane z fintechem. Przykładowo na początku tego roku informowaliśmy o tym, że amerykański gigant zainwestował w niemiecki startup ThinxNet. Stworzył on rozwiązanie zwane ryd, które pozwala kierowcom płacić za zatankowane paliwo mobilnie. Rozwiązanie to zostało już prowadzone w Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii, natomiast przedstawiciele firmy zapowiedzieli, że 2014 roku chcą być obecni na wszystkich europejskich rynkach.

Pod koniec zeszłego roku w zasięgu zainteresowań Mastercard pojawił się również szwedzki startup Doconomy. Rozwiązanie, które dostarcza ta firma pozwala mierzyć ślad węglowy w produktach, które klienci opłacają ich karta płatniczą. Rozwiązanie wykorzystywane jest już w Bank of Åland w Finlandii, a także Nordea oraz amerykańskim Bank of the West. Amerykański gigant również zainwestował w to rozwiązanie.

Natomiast w październiku informowaliśmy o tym, że Mastercard rozpoczął globalną współpracę z Revolut. W ramach umowy Revolut będzie oferować karty płatnicze z logo Mastercard w Stanach. Tym samym amerykański gigant stał się bardzo silnym partnerem Revolut w kwestii globalnej ekspansji.

Jak widać Mastercard bardzo mocno interesuje się branżą fintech i szuka różnych możliwości i kierunków rozwoju na tym polu. Inwestycja w Pine Labs to kolejna inwestycja, która daje gigantowi kolejne rozwiązania związane z branżą finansową.