Masz któryś z objawów koronawirusa? Ta aplikacja oceni ryzyko zakażenia

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Masz któryś z objawów koronawirusa? Ta aplikacja oceni ryzyko zakażenia

Udostępnij:

Okres pandemii przyspieszył rozwój technologii do zdalnego monitorowania zdrowia. Kolejną propozycję z tego zakresu zaprezentowała firma Brainworks. Jej aplikacja Medio Smart Health zbiera dane o pacjencie i w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji ocenia ryzyko zakażenia przez użytkownika.

Medio Smart Health jest darmowe i działa na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych. Aplikacja wykorzystuje kamerę internetową komputera lub aparat smartfona do pomiaru drobnych ruchów twarzy i na tej podstawie analizuje tętno, częstość oddechów i poziom tlenu (na podstawie zmian koloru skóry). Apka zawiera również zatwierdzony przez CDC kwestionariusz do badań przesiewowych COVID-19, który zawiera pytania dotyczące temperatury użytkownika, węchu i smaku. W razie konieczności użytkownik zostanie poinformowany o konieczności wizyty u lekarza. 

Firma nie twierdzi, że Medio Smart Health jest medycznym narzędziem diagnostycznym. Jednak aplikacja może dać osobom i pracodawcom dodatkowy sposób na śledzenie objawów i parametrów życiowych związanych z COVID-19. Firmę założył Phillip Alvelda w 2018 roku w Kalifornii. Początkowo zespół pracował nad podobnym rozwiązaniem dla szpitali i klinik, jednak wybuch pandemii wymusił na nich przedefiniowanie produktu na rynek konsumencki. 

Zdalne monitorowanie zdrowia

Pandemia udowodniła nam, że mamy wystarczająco rozwinięta technologię, by wiele obszarów życia z sukcesem przenosić do trybu zdalnego. Jednym z tych obszarów jest medycyna. Dzięki nowym aplikacjom i programom możemy wykonywać podstawowe badania i korzystać z konsultacji lekarskich nie wychodząc z domu. W Polsce również są rozwijane tego typu projekty.

Jednym z przykładów jest firma Asseco, która kilka dni temu poinformowała o tym, że uruchomiła aplikację Moje Pomiary do samodzielnego monitorowania swojego stanu zdrowia. Dodatkowo zebrane wyniki mogą być wysyłane bezpośrednio do lekarza i zapisywane w historii choroby. Dzięki temu pacjent otrzymuje coś na kształt wirtualnej bazy danych o swoich badaniach. 

– Chcemy, aby tworzone przez nas rozwiązania ułatwiały funkcjonowanie zarówno placówkom medycznym, jak i ich pacjentom. „Moje Pomiary” powstały zwłaszcza z myślą o osobach, które często przekazują informacje o stanie swojego zdrowia lekarzom. Dzięki temu mogą one być w szybki sposób dołączone do ich dokumentacji przechowywanej w elektronicznym systemie jednostki medycznej. Nie jest konieczne żadne skanowanie lub przepisywanie. Aplikacja usprawnia więc również pracę lekarzy, którzy mają dzięki temu więcej czasu dla pacjenta w trakcie wizyty kontrolnej – powiedział kilka dni temu Krzysztof Groyecki, Wiceprezes Zarządu, Asseco Poland.

Patrząc na rozwój innowacyjnych technologicznych rozwiązań w branży medycznej widzimy znaczący rozwój i przyspieszenie od kiedy wybuchł kryzys związany z koronawirusem. Jednak jesteśmy przekonani, że tego typu rozwiązania pozostaną z nami na dłużej, a pandemia jedynie udowodniła nam, że jako społeczeństwo jesteśmy na nie gotowi.