MIM Fertility pozyskuje 2 miliony dolarów na rozwój badań leczenia niepłodności

Dodane:

Karolina Kwietniewska Karolina Kwietniewska

MIM Fertility pozyskuje 2 miliony dolarów na rozwój badań leczenia niepłodności

Udostępnij:

MIM Fertility, grupa specjalistów ds. uczenia maszynowego w leczeniu niepłodności, zakończyła rundę seed, pozyskując od inwestorów Tangent Line i Peletonu kwotę 2 mln dolarów. Startup, znany ze swoich rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, planuje wykorzystać środki na dalszy rozwój technologii oraz ekspansję na rynki międzynarodowe.

Urszula Sankowska i Piotr Wygocki, założyciele MiM Fertility, wraz z grupą ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego, od trzech lat pracują nad rozwiązaniami w dziedzinie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Obecnieichwysiłki skoncentrowane są na rozwoju platformy EMBRYOAID i oprogramowania FOLLISCAN, które mogą przyczynić się do zwiększenia szansy na zostanie rodzicami.

– Sprawiamy, że diagnoza i leczenie są dokładniejsze, skracając czas i koszty procedur związanych z płodnością – czytamy na stronie MIM Fertility.

Mocne wsparcie pobudza do działania

Tangent Line Ventures oraz Peleton postanowili zainwestować w badania i rozwój medycyny reprodukcyjnej. Jak podkreśla we wpisie Tangent Line Ventures, przeznaczenie 2 milionów dolarów na MIM Fertility to “krok w kierunku przyszłości leczenia niepłodności”.

Zastrzyk finansowy, według Piotra Wygockiego jest potwierdzeniem, że kierunek badań został obrany prawidłowo, a silne wsparcie to “potężny impuls” do działania.

– Jesteśmy podekscytowani możliwościami, jakie otwiera przed nami ta inwestycja, w szczególności jeśli chodzi o skalowanie naszych rozwiązań i rozszerzanie obecności na globalnym rynku leczenia niepłodności – dodaje Urszula Sankowska, Co-Founderka MIM Fertility.

Inwestycja w marzenia

Pomimo wzrostu skuteczności zapłodnienia in vitro do 30%, metoda ta nadal pozostaje kosztowna oraz obciążająca psychicznie i fizycznie, o czym przekonała się sama Urszula Sankowska.

– Nie ukrywam, że pomysł zrodził się też z osobistych doświadczeń. Przez wiele lat byłam pacjentką klinik in vitro, moja droga do macierzyństwa była długa i kręta. Wiem, przez co przechodzą pacjenci i znam ułomności leczenia. Chcę pomóc kobietom w spełnianiu ich marzenia o upragnionym dziecku. Jeśli uda nam się zrewolucjonizować leczenie niepłodności to będę mogła z czystym sumieniem powiedzieć, że moje życiowe marzenie się spełniło – mówiła Urszula Sankowska w jednym z wywiadów.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z niepłodnością, czyli niemożnością zajścia w ciążę przez okres co najmniej 12 miesięcy i bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych, zmaga się obecnie około 20% par w Polsce, czyli około 1,5 miliona osób.

Przyczyn tego coraz bardziej powszechnego zjawiska jest wiele, a wielopoziomowy problem wymaga holistycznego podejścia. Rozwój nowoczesnych technologii, może przyczynić się do zwiększenia dostępności i skuteczności leczenia niepłodności.

Nowa ustawa szansą na rozwój

29 listopada br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która zakłada refundację metody in vitro z budżetu państwa. Każdego roku ma zostać przeznaczona kwota, nie mniej niż 500 mln złotych, na realizację programu obejmującego leczenia niepłodności również metodą pozaustrojową.
Dzięki takiemu postępowaniu dostęp do in-vitro stanie się bardziej inkluzywny. Nowelizacja opieki zdrowotnej, to według Uli Sankowskiej, szansa by platformy EMBRYOAID i FOLLISCAN znalazły się w stałych ofertach warszawskich klinik leczenia niepłodności.

Czym w istocie są te platformy?

EMBRYOAID – to aplikacja stworzona z myślą o wsparciu embriologów w precyzyjnym wyborze zarodka do implantacji, czyli kluczowym kroku w procesie leczenia. Według autorów, zastosowanie tej aplikacji nie tylko zwiększa szanse na powodzenie, ale także minimalizuje powikłania, zapewniając zdrowie przyszłego dziecka.

FOLLISCAN – oprogramowanie wspierające lekarzy podczas badania ultrasonograficznego (USG) rezerwy jajnikowej kobiety. Badanie umożliwia ocenę płodności w danym cyklu i jest wykonywane wielokrotnie w trakcie procesu zapłodnienia in vitro (IVF). FOLLISCAN dostarcza ginekologom i personelowi medycznemu specjalistycznej wiedzy medycznej, dotychczas dostępnej jedynie dla wąskiego grona.

– Wydaje się, że od zastosowań AI w medycynie nie ma odwrotu i ten trend będzie się tylko nasilał. Dzięki EMBRYOAID I FOLLISCAN chcemy stać się pionierami w branży leczenia zaburzeń płodności – stwierdza Urszula Sankowska.

Warto wspomnieć, że MIM Fertility aktywnie uczestniczy w inicjatywach skierowanych do twórców technologicznych. W tegorocznej edycji Huawei Startup Challenge III znaleźli się na liście dziesięciu finalistów, a w ubiegłym roku dołączyli do programu mentoringowego dla młodych przedsiębiorców – InCredibles.

 

MIM Solutions został kolejnym uczestnikiem szóstej edycji InCredibles

Oto finałowa dziesiątka Huawei Startup Challenge III. Kto walczy o główną nagrodę?