Mobike stracił w ciągu roku ponad 200 tys. rowerów

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

mobike

Udostępnij:

Chiński stratup Mobike poinformował, że w 2019 roku stracił 205,6 tys. rowerów z powodu kradzieży i wandalizmu. Właśnie dlatego w 2018 r. Mobike wycofał się całkowicie z działania w Manchesterze.

Mobike, to jedna z trzech największych na świecie firm oferujących wypożyczanie rowerów miejskich. Rowerów od Mobike nie trzeba parkować w specjalnie przystosowanych do tego celu stanowiskach. Niestety z tego powodu często zdarza się, że użytkownicy porzucają rowery w różnych miejscach.

Kary i nagrody

Startup wprowadził kary dla osób niewłaściwie obchodzących się z wypożyczonymi rowerami. Właściciele spółki przewidzieli także nagrody dla tych, którzy informują o przypadkach porzucania lub dewastacji rowerów.

Mobike poinformował, że aż 189 tys. użytkowników dało znać o skradzionych lub zniszczonych rowerach. Natomiast policja w Pekinie aresztowała 2,6 tys. osób podejrzewanych o kradzież lub niszczenie jednośladów.

Od 2018 r. Mobike ma nowego właściciela

W 2018 r. startup kupiła firma Meituan Dianping. Obie strony nie zdradziły warunków transakcji. Ale TechCrunch i Reuters podał, że Meituan Dianping kupił chińską wypożyczalnię rowerów miejskich za 2,7 mld dolarów. Po akwizycji Mobike nadal działa jako osobny podmiot. Do rady nadzorczej startupu wszedł CEO Meituan Dianping, Xing Wang.

Nextbike Polska też ma problemy

W listopadzie informowaliśmy, że inna wypożyczalnia rowerów, Nextbike Polska otrzyma od niemieckiego licencjodawcy ponad 11 mln. Dofinansowanie miało zapobiec upadłości firmy.

Paweł Orłowski, ustępujący prezes Nextbike Polska, powiedział wówczas, że zagrożenie upadłością wynikało z niepowodzenia realizacji projektu Mevo oraz braku zgody Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) na zaproponowane postępowanie restrukturyzacyjne, pomimo zgody pozostałych wierzycieli. A w rezultacie odstąpienie przez OMGGS od umowy dostaw i obsługi projektu Mevo.

Orłowski dodał, że integracja Nextbike Polska na poziomie kapitałowym i operacyjnym z partnerem technologicznym i licencjodawcą ułatwi współpracę i zniweluje ewentualne problemy operacyjne. W szczególności, jeśli chodzi o formułę współpracy w zakresie dostaw sprzętu oraz systemów dla Nextbike Polska. Rodzima spółka ma nadzieję uzyskać wkrótce pozytywne wyniki finansowe.