Moskwa zrzuca bomby na Ukrainę, a Slush przyznaje milion euro rosyjskiemu startupowi. Jak do tego doszło?

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Moskwa zrzuca bomby na Ukrainę, a Slush przyznaje milion euro rosyjskiemu startupowi. Jak do tego doszło?

Udostępnij:

Czy fundusze venture capital powinny inwestować w rosyjskie startupy, w trakcie gdy państwo to toczy krwawą wojnę ze swoim sąsiadem? Nie milkną echa decyzji o przyznaniu wygranej w helsińskim Slush 100.

Rosyjski startup Immigram 18 listopada wygrał międzynarodowy startupowy konkurs Slush 100 i otrzymał 1 mln euro nagrody. Startup rozwija rozwiązanie ułatwiające proces relokacji rosyjskich pracowników z branż technologicznych. Spółkę, w ramach nagrody Slush 100, wsparły duże fundusze VC: Accel, General Catalyst, Lightspeed, NEA i Northzone.

Pieniądze dla Moskwy

No właśnie i tu zaczynają się obiekcje co do tegorocznego zwycięzcy Slusha. Chodzi nie tylko o samą narodowość zespołu, ale przede wszystkim o fakt, że część zespołu mieszka w Rosji, kraju na który większość krajów Europy nałożyła sankcje związane z atakiem na Ukrainę, a ONZ przyjęło rezolucję o potępieniu tej agresji.

Od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę 24 lutego, cały startupowy świat jednoczył się we wsparciu tego kraju i potępieniu działań Kremla. Pikanterii sytuacji dodaje fakt, że konkurs przeprowadzono w Helsinkach, siedzibie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Stanowisko funduszy VC w Polsce

– Nie chcę oceniać jakości tego biznesu. Ale wyróżnianie przez topowych inwestorów VC rosyjskiego startupu, który w tym momencie zatrudnia swoich pracowników w Moskwie, to nie tylko PR strzał w stopę, ale przede wszystkim realny strzał w plecy Ukrainie – powiedział Borys Musielak, partner zarządzający w SMOK Ventures dla Sifted, komentując zwycięstwo Immigram w Slush 100.

Yaroslav Krempovych, Senior Associate w Movens Capital na swoim profilu LI kieruje naszą uwagę już nie na samą narodowość Immigram, lecz na sam pomysł biznesowy spółki: – Zrozumcie to dokładnie. Podczas gdy niektórzy founderzy walczą i giną na linii frontu, aby obronić swoje rodziny i wolność swojego kraju, inni swoimi rozwiązaniami pomagają Rosjanom uniknąć konsekwencji sankcji nałożonych na ich kraj.

W ogniu krytyki organizatorzy Slusha postanowili odwołać zwycięstwo Immigrama. W wpisie na LI przepraszają za zaistniałą sytuację i tłumaczą, że błędem było samo dopuszczenie rosyjskiego startupu do konkursu.