Ramp pozyskał 330 mln zł w serii B na dalszy rozwój platformy i rekrutację w Polsce

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

ramp

Udostępnij:

Ramp, startup, który buduje globalną infrastrukturę płatniczą dla krypto, pozyskał ponad 330 mln zł (70 mln dol.) w rekordowej Serii B. Tym samym w ciągu zaledwie roku pozyskał od inwestorów ponad 550 mln zł. Dzięki finansowaniu Ramp planuje poszerzyć swoją ofertę o nowe produkty i rozwijać działalność na kolejnych rynkach. W tym celu kontynuuje rekrutację najlepszych talentów, przede wszystkim w USA, Wielkiej Brytanii i Polsce.

Założony przez Szymona Sypniewicza i Przemka Kowalczyka, Ramp rozwija globalną infrastrukturę płatniczą, łączącą krypto z globalnymi systemami finansowymi. Platforma umożliwia użytkownikom kupowanie krypto wewnątrz aplikacji lub bezpośrednio na stronie internetowej w sposób tak prosty jak płatności w świecie e-commerce.

W ciągu zaledwie roku Ramp pozyskał od inwestorów ponad 550 mln zł (120 mln dolarów), w rekordowych Seriach A i B. Najnowsza runda finansowania to największa Seria B w historii polskich startupów i jedna z pięciu największych rund finansowania w Polsce w ogóle (według danych PFR Ventures i Inovo VC).

Rekordowa runda Ramp

Ramp pozyskał w Serii B 330 mln zł (70 mln dolarów). Rundzie finansowania przewodziły fundusze Mubadala Capitali Korelya Capital, przy udziale Balderton Capital i polskiego funduszu Cogito Capital Partners. Wcześniej spółce finansowanie zapewniły także fundusze NFX, Galaxy Digital, Seedcamp i Firstminute Capital, aniołowie biznesu, w tym Taavet Hinrikus (założyciel Wise) i Balaji Srinivasan (były CTO Coinbase) oraz m.in. Mozilla.

Mubadala Capital to wehikuł inwestycyjny Mubadala Investment Company, państwowego funduszu inwestycyjnego zarządzającego aktywami o wartości 284 miliardów dolarów. Korelya Capital to fundusz inwestycyjny założony przez Fleur Pellerin, byłą ministrę przedsiębiorczości, innowacji i gospodarki cyfrowej Francji, który zainwestował wcześniej m.in. w Glovo, Bolt i Ledger.

Balderton Capital to międzynarodowy fundusz o 20-letniej historii, znany z inwestycji m.in. w MySQL, Revolut, czy Wayve, który przewodził Serii A Ramp pod koniec roku 2021. Cogito Capital to pierwszy polski fundusz, który wspiera Ramp. Cogito inwestuje w spółki technologiczne na późniejszym etapie rozwoju, działające w segmencie B2B i posiadające potencjał na ekspansję globalną. Zespół funduszu zainwestował wcześniej m.in. w iZettle (kupiony przez PayPal za 2,2 mld dol.), Azimo, Uncapped i Applica, którą w sierpniu 2022 przejął notowany na giełdzie w Nowym Jorku Snowflake.

Dzięki pozyskanym środkom Ramp planuje dalej poszerzać swoją ofertę o nowe produkty, a także kontynuować ekspansję zagraniczną i wprowadzać obsługę lokalnych walut oraz metod płatności na kolejnych rynkach. Od początku roku 2022 obroty Ramp wzrosły o 240 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Łączna liczba unikalnych użytkowników, którzy skorzystali z infrastruktury Ramp na stronach i w aplikacjach partnerów wzrosła o 600 procent.

Gdzie działa Ramp?

Ramp jest dziś dostępny dla użytkowników z ponad 150 krajów, którzy mogą korzystać z prostego, płynnego i bezpiecznego procesu zakupu krypto przy użyciu walut fiducjarnych. Startup udostępnia infrastrukturę płatniczą między innymi portfelom i giełdom kryptowalut, marketplace’om NFT, a także firmom z branży gaming. Wśród partnerów Ramp znajdują się między innymi GameStop, Sorare, Brave, Exodus, Trust Wallet, Axie Infinity i przeglądarka Opera.

W czasie, gdy zwolnienia i wstrzymywanie zatrudnienia stały się normą w branży, Ramp konsekwentnie powiększa swój zespół. Od roku 2021 liczba pracowników urosła siedmiokrotnie i dziś przekracza 200 osób. W ostatnim czasie do spółki dołączyli m.in. Mary‑Anne Moffat (była dyrektorka w HSBC i Barclays) w roli CFO oraz Steven Eisenhauer (ex‑Citibank) jako Chief Compliance Officer.

Ramp planuje dalej powiększyć swój zespół i prowadzi rekrutację m.in. na stanowiska product managerów i product designerów, analityków danych, programistów oraz specjalistów obsługi klienta. Dużą część planuje zatrudnić w biurach w Warszawie i Wrocławiu, a także w Londynie oraz zdalnie.

W ramach inwestycji, do rady dyrektorów Ramp dołączy też Frederic Lardieg z Mubadala Capital, a Paul Degueuse z Korelya Capital będzie pełnił funkcję obserwatora. Wcześniej do rady dyrektorów Ramp dołączyły Rana Yared z Balderton Capital oraz Morgan Beller z NFX.

– Założyliśmy Ramp, by rozwiązać rzeczywiste problemy dotykające użytkowników. Budujemy wytrzymały i globalny produkt, który pozwala naszym partnerom zaoferować ich użytkownikom szybki, bezpieczny, niezawodny i zgodny z regulacjami sposób na kupowanie krypto. To nie koniec. Naszym celem jest stworzenie infrastruktury, która uczyni Web3 łatwo dostępnym dla każdego. Pomimo warunków rynkowych, widzimy rosnący trend wśród firm Web2, które chcą przenieść się do Web3. Jesteśmy w unikalnej pozycji, dzięki której możemy pomóc im dokonać tej transformacji. Dlatego tym bardziej inwestujemy w nasz rozwój. Rynek niedźwiedzia to czas budowy trwałych produktów, a my jesteśmy w pełni oddani naszej wizji – mówi Szymon Sypniewicz, CEO i współzałożyciel Ramp.

– Ramp osiągnął pozycję lidera w obszarze produktów opartych o krypto, oferując najwyższej jakości user experience, najlepsze kursy wymiany oraz zgodność z regulacjami. Jesteśmy pod olbrzymim wrażeniem dotychczasowego rozwoju Ramp i cieszymy się, że możemy wspierać jego zespół w realizacji wizji uczynienia Web3 dostępnym dla każdego – mówi Frederic Lardieg z Mubadala Capital Ventures.

– Web3 potrzebuje rozwiązania płatniczego, które będzie wytrzymałe, bezpieczne i łatwe w użyciu, by przyciągnąć kolejną falę masowych użytkowników. Wierzymy, że Ramp odegra w tym obszarze decydującą rolę i ma potencjał, by zbudować infrastrukturę, która będzie kluczowa dla użytkowników z całego świata. Korelya będzie wspierać zespół Ramp w jego ekspansji w Azji, jednym z największych rynków aplikacji Web3 – mówi Paul Degueuse, partner w Korelya Capital.

– Jesteśmy pod wrażeniem tego, że Ramp zbudował bezpieczną i skalowalną infrastrukturę płatniczą dla walut cyfrowych oraz globalny ekosystem partnerów, przy jednoczesnym zachowaniu wymaganej zgodności regulacyjnej. Waluty i aktywa cyfrowe zyskują na popularności w kolejnych segmentach rynku, co przyspiesza ich adopcję i buduje grupę nowych klientów spółki. Szymon i Przemek wraz z zespołem są znakomitym przykładem polskich przedsiębiorców definiujących sektor, w którym działają i mających potencjał na zbudowanie globalnego gracza. Cieszymy się, że możemy ich w tym wspierać – mówi Sylwester Janik, partner zarządzający Cogito Capital.