MyHeritage – pasjonujemy się genealogią

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

O historii powstania serwisu MyHeritage, jego rozwoju oraz przyszłości rozmawiamy z Justyną L., Country Managerem MyHeritage dla Polski.

Czym jest MyHeritage?

MyHeritage jest międzynarodowym, ukierunkowanym na rodzinę portalem społecznościowym z siedzibami w Tel Awiwie w Izraelu, Londynie w Wielkiej Brytanii i Pravo w USA. Posiada również dodatkowych pracowników w Niemczech, USA oraz Kanadzie. MyHeritage jest jedną z największych stron spośród portali społecznościowych i drugą na świecie co do wielkości stroną poświęconą historii rodziny. Portal został stworzony przez Gilada Japheta i zespół ludzi pasjonujących się genealogią i technologiami internetowymi. Ich celem było ułatwienie ludziom na całym świecie skorzystanie z mocy Internetu do odkrywania swojego dziedzictwa i wzmocnienia swoich więzi z rodziną i przyjaciółmi między innymi poprzez budowanie drzewa genealogicznego, które łączy pokolenia wstecz i w przyszłości. Serwis w ciągu 5 lat od momentu powstania posiada ponad 62 mln aktywnych użytkowników z całego świata i jest obsługiwany w 38 językach.

Na czym opiera się model biznesowy MyHeritage?

MyHeritage posiada model biznesowy, który opiera się o trzy plany: Podstawowy (bezpłatny), Premium i PremiumPlus. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: http://www.myheritage.pl/plany-subskrypcji.

Jaka jest historia stworzenia MyHeritage?

Założyciel MyHeritage, Gilad Japhet, od zawsze był pasjonatem genealogii. W wieku 13 lat zaczął badać historię swojej rodziny, jednakże swoją karierę zaczął od przygody z bezpieczeństwem komputerowym. Studiując informatykę na Technion, jednym z najcięższych Uniwersytetów Technicznych w Izraelu, pracował nocami w BRM, firmie oprogramowania antywirusowego. Po tym jak Symantec kupił technologie tej firmy dołączył do kolejnego startupu zajmującego się antywirusami i pracował w Dolinie Krzemowej przez kilka lat. Po ślubie Japhet spieniężył akcje, jakie uzyskał w firmie, w której pracował i wziął 6 miesięczny urlop, podczas którego rozszyfrowywał historię swojej rodziny. Jako osoba przedsiębiorcza (a także sfrustrowana brakiem porządnych narzędzi genealogicznych) zaczął tworzyć własne oprogramowanie genealogiczne, a następnie zdecydował się zbudować firmę. Firmę nazwał Inbaltech (od imienia swojej córki – Inbal).

Był tylko jeden problem: to był 2002 rok, najgorszy czas, by móc zarabiać pieniądze poprzez firmę internetową. Szczególnie wówczas w Izraelu, jeśli chodzi o staranie się o dofinansowanie, gdzie inwestorzy uciekali od Internetu konsumpcyjnego po tak zwanej Bańce internetowej. Szczególnie było to ciężkie dla firmy genealogicznej, gdyż większość ludzi nie myślała wówczas, że może to być to tak ogromny rynek. Zwłaszcza przedsiębiorcy, którzy nigdy nie pracowali w genealogii lub usługach Internetowych ukierunkowanych na konsumenta.

Mimo wszystko Japhet zdecydował się utworzyć firmę początkowo składającą się z dziesięciu osób. MyHeritage, który najpierw był programem do ściągnięcia, zaczął szybko rosnąć. Jednym z powodów, dla którego był tak popularny, to fakt, że program był całkowicie darmowy, co nie do końca przekonywało potencjalnych inwestorów firmy. Darmowa wersja MyHeritage była lepsza od wszystkich innych (płatnych) usług na rynku w tym czasie – wersja produktu z 2003 roku była już dostępna w 6 językach, a potem szybko ta liczba wzrosła do 16 języków, od samego początku została także wprowadzona obsługa klienta dla wielu języków i kultur.

W 2005 roku MyHeritage uzyskał delikatne wsparcie od Aniołów Biznesu i serwis wyszedł z modelu darmowego do modelu freemium z wersją podstawową i subskrypcjami Premium.

Skąd takie mocne zainteresowanie budowaniem drzew genealogicznych wśród internautów?

W 2004 roku rozpoczęła się era portali społecznościowych, powstał Facebook, który przegonił powstały w 2003 roku MySpace, a następnie powstały jego klony takie jak nk.pl, które pozwalają na kontakty z przyjaciółmi, znajomymi. Jednakże poza pielęgnowaniem kontaktów z znajomymi, publikowaniem zdjęć i kilkoma innymi funkcjami na portalach społecznościowych typu nk.pl, nie mamy więcej możliwości. Dlatego też powstał MyHeritage, gdzie znajduje się tuzin funkcji od budowy drzewa genealogicznego, po inteligentne technologie takie jak Smart Matches.

Smart Matches™ jest technologią, która odnajduje dopasowania pomiędzy drzewem genealogicznym danego użytkownika, a wszystkimi innymi drzewami genealogicznymi znajdującymi się na MyHeritage.com. Jeśli inni użytkownicy otrzymają dopasowania z profilami z danego drzewa, oznacza to, iż są oni spokrewnieni z daną osobą. Ponadto na MyHeritage znajduje się również oś czasu rodziny, gdzie możemy zobaczyć dzieje rodziny na przełomie wieków, możemy publikować zdjęcia i pielęgnować kontakty z rodziną, jak również otrzymywać przypomnienia o najważniejszych wydarzeniach w rodzinie, np. urodzinach czy też rocznicy ślubu – w ten sposób nigdy nie zapomnimy o najważniejszych wydarzeniach dotyczących naszych krewnych.

Jako, że rodziny są dla nas wszystkich bardzo ważne, a może nawet najważniejsze, twórca portalu MyHeritage, Gilad Japhet w 2006 roku założył stronę online dla rodzin, początkowo bez możliwości budowania drzewa genealogicznego online – ta funkcja została wdrożona z czasem. I tak wyszliśmy oczekiwaniom społeczności, prawdziwy boom z Internetem rozpoczął się na początku XX wieku i co za tym idzie właśnie genealogia online, dzięki czemu osoby posiadające mniej czasu nie muszą wychodzić z domu, aby móc tworzyć historię rodziny i stale dodawać informacje do drzewa genealogicznego. Pyta Pan skąd to się wzięło? W czasach PRL nie było takich możliwości jakie są obecnie, tworzenie historii rodziny, zapisywanie wszystkiego na karteczkach było żmudną pracą – niewątpliwie rozwój Internetu dopomógł powstaniu genealogii online oraz zakonserwowania historii rodziny dla przyszłych pokoleń.

Jakie są plany MyHeritage na przyszłość?

Firma MyHeritage nieustannie pracuje nad ulepszaniem doświadczeń związanych z obsługą portalu przez naszych użytkowników, jak również wprowadza nowe technologie i produkty, które zaspakajają potrzeby naszych użytkowników. Nowy, bardziej nowoczesny wygląd strony ukaże się wkrótce oraz nowa wyszukiwarka genealogiczna nazwana przez nas „Super Wyszukiwarką”. Ponadto wkrótce wdrożymy nowy, osobisty kalendarz dostosowany do danej rodziny, jak i usługi poligraficzne, a także wiele więcej.

Od ponad dwóch miesięcy na rynku dostępna jest Wasza aplikacja na smartfony, dzięki której można m.in. komunikować się z członkami rodziny. Ile osób skorzystało z niej do tej pory?

Tak, w grudniu 2011 wprowadziliśmy darmową aplikację drzewa genealogicznego MyHeritage w wersji 1.1 dla iPhone, iPad i Android. Dzięki temu rodziny mogą teraz badać swoje drzewa genealogiczne, na bieżąco uchwycić rodzinne chwile dla przyszłych pokoleń i pozostań w kontakcie z rodziną zawsze i wszędzie. Teraz użytkownicy mogą prezentować swoje drzewa rodowe poprzez urządzenia mobilne podczas uroczystości rodzinnych, ślubów, świąt i innych rodzinnych uroczystości. Dotychczas aplikację MyHeritage pobrano 300 000 razy.

Jak przekonujecie internautów do zbudowania swojego drzewa genealogicznego?

Ludzie, którzy rejestrują się u nas poszukują rozwiązania lub narzędzia, które pomoże im w badaniach historii rodziny. Oferujemy im darmowe otwarcie witryny rodziny z drzewem genealogicznym i inne różnorodne produkty, które są atrakcyjne dla genealogów oraz osób, które genealogami nie są, m.in. jest to możliwość wybudowania drzewa genealogicznego z wszystkimi faktami i biografiami, Smart Matches – innowacyjna technologia, która daje użytkownikom ekscytujące możliwości korzystania z innowacyjnych narzędzi do wyszukiwania krewnych i badań nad historią własnej rodziny, wykresy rodziny w PDF i formie plakatu oraz ogromną bazę danych z milionami danych genealogicznych.

Widzicie jakieś ciekawe startupy w Polsce, które moglibyście w przyszłości przejąć?

Dotychczas przejęliśmy dwa kluczowe startupy dotyczące historii rodziny w Polsce, a mianowicie polskojęzyczny startup Moikrewni.pl operatora OSN GmbH z Niemczech, jak również Bliscy.pl operatora Wirtualna Polska i nie planujemy kolejnych przejęć na chwilę obecną.

Co moglibyście doradzić młodym przedsiębiorcom?

Dużo wytrwałości, cierpliwości i wiary w to, co się angażują, gdyż bez tego produkt lub usługa nie może odnieść sukcesu. Ważne jest, aby kochać to, co się robi.

Dziękuję za rozmowę.