Na świecie jest już prawie 500 startupów wartych miliard dolarów

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

jednorożce

Udostępnij:

Obecnie na świecie istnieją 494 startupy warte ponad miliard dolarów (tzw. jednorożce). Takie dane opublikował Hurun Research Institute (HRI).

Natomiast Crunchbase podaje, że jedynie 20 proc. startupów technologicznych przeżywa do etapu rundy A, czyli tej z finansowaniem na poziomie kilku milionów dolarów (lub złotych).

To pierwszy etap wędrówki do celu, jakim jest bycie unicornem, czyli firmą wartą minimum mld dolarów. Tylko nieco ponad 1% firm, mających finansowanie w rundzie A dochodzi do poziomu miliardowej wyceny. Takim przedsiębiorstwom zajmuje to zwykle 6-7 lat.

Kim są unicorny?

Terminu „unicorn” użyła po raz pierwszy w 2013 r. Aileen Lee. Od tego czasu każda innowacyjna spółka marzy o tym, by nosić dumne miano jednorożca.

HRI podaje, że przeciętny jednorożec ma 7 lat i jest wart 3,4 mld dolarów. Wartość jednorożców wynosi w sumie aż 1,7 biliona dolarów.

Nie wszystkie jednorożce zarabiają pieniądze. Spora część z nich je traci biegnąc na oślep za wzrostem wartości.

Jeden unicorn na cztery to firma działająca w handlu lub finansach. Jednorożce zajmujące się e-commerce lub fintechem wyceniane są na ponad 523 mld dolarów. Stanowią one ok. ⅓ wartości wszystkich startupów wartych obecnie co najmniej miliard dolarów.

Startupy fintechowe warte są więcej niż te działające w handlu. Widać to dokładnie za sprawą 3 pierwszych firm, które zajmują podium: Ant Financial, Lufax i Stripe. Suma ich kapitalizacji wynosi ponad 210 mld dolarów, czyli ponad połowę wartości wszystkich unicornów działających w obszarze fintech.

Dość popularnym profilem działalności jednorożców jest także chmura obliczeniowa, sztuczna inteligencja oraz nowe rozwiązania logistyczne. Firmy te stanowią ⅕ (21%) wartości wszystkich szczęśliwców z rankingu.

Natomiast unicorny zajmujące się ekonomią współdzielenia, zdrowiem i nauką stanowią 14% firm w zestawieniu HRI.

Hurun Research Institute podaje, że te 494 startupów pochodzi z 24 różnych krajów, a 5 pierwszych miejsc to:

  1. Chiny (206),
  2. USA (203),
  3. Indie (21),
  4. Wielka Brytania (13),
  5. Niemcy i Izrael (po 7).

Miastami obfitującymi w unicornowe firmy są: Pekin, w którym jest aż 82 startupów wartych miliard dolarów, a zaraz po nim San Francisco (55) i Szanghaj (47).

Pierwszym krajem europejskim w rankingu, w którym pojawiają się jednorożce jest Londyn, plasujący się dopiero na 20 pozycji.

Analizując listę jednorożców, można zauważyć, że wiele z nich nie rozwiązuje globalnych problemów takich jak emisja CO2, marnotrawstwo żywności czy niedożywienie.

Jak zostać unicornem?

Jak można się domyślać nie ma przepisu na to jak wyhodować jednorożca. Wiele firm wciąż próbuje kopiować model słynnej izraelskiej Yozmy. Jednak okazuje się, że nigdzie naśladowcy nie są dość skuteczni, aby móc odtworzyć dokładnie wszystkie kroki Izraelczyków. Powód jest bardzo prozaiczny: Yozma zaczynała w latach 90. i w czasach swojej początkowej ekspansji nie miała konkurencji.

Eksperci mówią, że aby biznes miał szansę stać się jednorożcem, jego właściciel potrzebuje szczególnego genu przedsiębiorczości. Równie ważna jest ciekawość świata i pasja. To one inspirują do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań i pozwalają wytrwać w podejmowanych dążeniach. Niemniej w 2018 r. specjaliści oceniali, że każdy nowy startup ma zaledwie 0.00006% szansy, aby w przyszłości stać się jednorożcem.