Naukowcy przekształcają odpady jęczmienne w biowęgiel, który ogrzeje dom

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

biowęgiel z jęczmienia

Udostępnij:

Naukowcy w Irlandii i Omanie współpracują ze sobą, aby przekształcić odpady jęczmienne w węgiel aktywny i węglowe nanorurki. Powstały węgiel może być wykorzystywany jako energia odnawialna do ogrzewania domów podczas zimy, węgiel drzewny do letnich grilli lub filtry do wody w krajach rozwijających się.

Naukowiec Ahmed Osman mówi, że Wielka Brytania zazwyczaj płaci za import materiałów do produkcji węgla aktywnego, jak i węglowych nanorurek.

– Płynne formy węgla są zazwyczaj wysyłane do Wielkiej Brytanii z Bliskiego Wschodu, a stały biowęgiel w postaci peletów drzewnych pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów. Wykorzystując tę nową technikę, możemy wykorzystać więcej zasobów produkowanych lokalnie i stworzyć produkt o wysokiej wartości – przekonuje Osman.

Recykling odpadów na wartościowe przedmioty pozwala zaoszczędzić energię i pieniądze. Wytwarzanie tych materiałów w kraju przyczynia się do takich samych oszczędności.

Osman jest badaczem w Szkole Chemii i Inżynierii Chemicznej na Queen’s University w Belfaście i obecnie pracuje nad zrewolucjonizowaniem biopaliw.

Jak powstaje biowęgiel?

Eksperyment polega na wysuszeniu 1 kg jęczmienia browarnego i poddaniu go dwustopniowemu procesowi. Pierwszy etap to obróbka chemiczna i cieplna z użyciem kwasu fosforowego, a drugi polega na płukaniu wodorotlenkiem potasu. To, co powstaje w tym procesie to nanorurki węglowe oraz węgiel aktywny, który wystarczyłby na pokrycie 100 boisk piłkarskich.

Nanorurki węglowe stosuje się np. przy dostarczaniu leków, leczeniu raka, ale także w elektronice użytkowej i w antenach 5G. Cząsteczki te tworzą się podczas różnych reakcji chemicznych. Mogą pochodzić z gazu płynnego, a nawet z gazet. Jednak naukowcy wciąż szukają najlepszego sposobu na wyhodowanie jak największej ilości nanorurek węglowych.

Natomiast węgiel aktywny jest powszechnie stosowany w leczeniu zatruć cyjankiem lub podczas przedawkowania leku. Ten rodzaj węgla jest odzyskiwany z odpadów; mogą go zawierać także produkty codziennego użytku.

Jak zaoszczędzić?

Transport węgla z zagranicy jest nieefektywny i dużo kosztuje.

– Jeśli jesteśmy w stanie wziąć coś, co w przeciwnym razie byłoby odpadem i przekształcić to w użyteczne biopaliwo, to może to wpłynąć tylko korzystnie na naszą planetę – powiedział Osman w Popular Mechanics.

Skala odpadów zbożowych w browarach jest ogromna. Browary w Unii Europejskiej wyrzucają około 3,4 mln ton zboża rocznie.

– Synteza produktów z odpadów jęczmienia jest doskonałym przykładem gospodarki cyrkulacyjnej, polegającej na przyjmowaniu produktów ubocznych z żywności i tworzeniu nowego produktu o wysokiej wartości – wyjaśnia dalej Osman.

Przekształcenie odpadów rolnych, zarówno w paliwo, jak i w nanorurki węglowe może stworzyć nowe miejsca pracy na całym świecie.

Uwolnić planetę od plastiku

Okazuje się, że powtórnie można wykorzystać wiele surowców; nie tylko odpady rolne, czy znoszone ubrania, ale również plastik.

Zalegający plastik jest ogromnym problemem na świecie. Startup BioCellection, należący do Mirandy Wang, planuje pozbyć się plastikowych odpadów zaśmiecających Ziemię.

Na całym świecie tylko 9% plastiku jest poddawane recyklingowi.

25-letnia Kanadyjka zajmie się recyklingiem polietylenu – najmniej możliwego do utylizacji rodzaju tworzywa sztucznego. Dzięki wykorzystaniu technologii chemicznej BioCellection przerobi plastik na odnawialne, wysokiej jakości chemikalia.

W wyniku obróbki chemikalia będzie można przekształcić w części samochodowe, ubrania lub elementy urządzeń elektronicznych.