NCBR i polscy prawnicy wśród nagrodzonych przez Europejską Radę ds. Innowacji

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

NCBR i polscy prawnicy wśród nagrodzonych przez Europejską Radę ds. Innowacji

Udostępnij:

Europejska Rada ds. Innowacji (EIC) ogłosiła tegorocznych zdobywców nagród za innowacyjność, które przyznano miastom Dortmund i Vantaa, a także czterem czołowym innowacyjnym kobietom i trzem innowatorom w zakresie zamówień publicznych. Nagrody ogłoszono podczas dwudniowego szczytu inauguracyjnego EIC, na którym opublikowano też raport na temat oddziaływania EIC w 2021 r., podkreślający skalę wsparcia innowacji przez EIC od 2014 r.

Przedstawiając zwycięzców siódmego wydania Nagrody dla Europejskiej Stolicy Innowacji, Mariya Gabriel, komisarz UE ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, ogłosiła, że Europejską Stolicą Innowacji w 2021 r. został Dortmund w Niemczech, wygrywając nagrodę pieniężną w wysokości 1 000 000 euro. Nagrodę dla Europejskiego Miasta Rozwijającego Innowacje przyznano miastu Vantaa w Finlandii, które otrzyma 500 000 euro.

Komisarz Gabriel powiedziała: – Ogłoszone dziś zwycięskie miasta wykonały niezwykłą pracę na rzecz rozwoju ekosystemów innowacji dla innowatorów i swoich mieszkańców. Miasta te są autentycznymi platformami testowymi dla innowacji; są to fora, na których różni partnerzy w ekosystemie innowacji wspólnie tworzą oddolne inicjatywy na rzecz bardziej innowacyjnego i zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.

Przyznane nagrody świadczą o uznaniu dla długofalowego wysiłku miast podejmowanego w celu stworzenia środowiska, w którym innowacje są możliwe i mile widziane. O tytuł Europejskiej Stolicy Innowacji ubiegały się też Dublin (Irlandia), Malaga (Hiszpania) i Wilno (Litwa), natomiast w konkursie o tytuł Europejskiego Miasta Rozwijającego Innowacje miasta Cascais (Portugalia) i Trondheim (Norwegia) zajęły drugie i trzecie miejsce.

Komisarz Gabriel ogłosiła także zdobywczynie Nagród UE dla Innowacyjnych Kobiet, z których każda otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 100 000 euro. Są to:

Merel Boers (Holandia), współzałożycielka i dyrektor generalna NICO-LAB – firmy oferującej najnowocześniejsze rozwiązanie technologiczne ułatwiające lekarzom usprawnianie opieki w nagłych wypadkach.

Mathilde Jakobsen (Dania), współzałożycielka i dyrektor generalna Fresh.Land – platformy cyfrowej, która umożliwia skrócenie i cyfryzację łańcucha dostaw żywności, zapewniając łatwy dostęp do dobrej jakości żywności.

Daphne Haim Langford (Izrael), założycielka i dyrektor generalna Tarsier Pharma – spółki opracowującej innowacyjne rozwiązania umożliwiające leczenie i wyleczenie autoimmunologicznych i zapalnych chorób oczu.

Nagrodę dla Obiecującego Innowatora 2021 za wyjątkowe innowacje osiągnięte w wieku poniżej 30 lat otrzymują:

  • Ailbhe i Isabel Keane (Irlandia), założycielki IzzyWheels – firmy oferującej modne osłony kół w wózkach inwalidzkich. Otrzymają one nagrodę pieniężną w wysokości 50 000 euro.

Przyznając nagrody, komisarz Gabriel powiedziała: „Tegoroczne laureatki są nadzieją na zmianę w obszarze innowacji – wierzę, że utorują drogę innym przedsiębiorczym kobietom w przyszłości”.

Dwie kobiety otrzymały również nagrodę w postaci słownego wyróżnienia za osiągnięcia:

  • AsudeAltıntaş (Turcja), współzałożycielka i dyrektor generalna Twin Science – firmy oferującej produkty cyfrowe i fizyczne dla dzieci, ułatwiające rozwijanie umiejętności w zakresie nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki (ang. STEAM).
  • Livia Ng (Wielka Brytania), założycielka i dyrektor generalna Neucruit – firmy wykorzystującej „głębokie technologie” (deep tech) do opracowywania cyfrowych strategii rekrutacji pacjentów, ułatwiających życie pacjentom i innowatorom klinicznym.

Ogłoszono również zdobywców pierwszej i drugiej nagrody w pierwszej edycji konkursu o Nagrody UE za zamówienia publiczne na innowacje; zdobywca pierwszej nagrody otrzymuje 75 000 euro, a zdobywca drugiej nagrody – 25 000 euro. Są to:

Kategoria: strategia zamówień publicznych na innowacje:

  1. Galicyjska Służba Zdrowia (SERGAS) (Hiszpania) – pierwsze miejsce
  2. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) (Polska) – drugie miejsce

Kategoria: wyzwania społeczne

  1. Holenderski Waterschapsbedrijf Limburg (Holandia) – pierwsze miejsce
  2. International Horizontal Scanning Initiative (Belgia) – drugiemiejsce

Kategoria: przywództwo w obszarze zamówień

  1. Francesco Talone, Stefano Moni i Giuseppe Restivo (Włochy) – pierwsze miejsce
  2. Mateusz Stanczyk i Monika Adamczak (Polska) – drugie miejsce

Wszystkie trzy kategorie nagród finansuje EIC, który w czasie szczytu opublikował najnowszy raport na temat swojego oddziaływania. Z raportu wynika, że od 2014 r. EIC wsparł finansowo około 5500 start-upów i MŚP, a także ponad 400 projektów związanych z badaniami naukowymi i innowacjami w zakresie rozwijanych technologii. Zatwierdził też decyzje o zainwestowaniu ponad 600 mln euro w 137 firmach na rynkach UE i państw trzecich. Pełną wersję raportu Deep Tech Europe – European Innovation Council Impact Report 2021 można pobrać, skanując kod QR:

W szczycie brało udział wielu innowatorów, badaczy, przedsiębiorców, inwestorów i uczestników całego europejskiego ekosystemu innowacji, żeby debatować i kształtować przyszłość europejskiej polityki innowacyjności. Szczyt umożliwiał coaching, tworzenie sieci kontaktów i wymianę pomysłów na szybko rozwijające się europejskie startupy. EIC jako organizacja ma znaczące osiągnięcia w przyciąganiu funduszy i możliwości inwestycyjnych dla obiecujących sektorów deep tech, takich jak zdrowie, cyfryzacja i cleantech.