Jak podała wczoraj Kancelaria Premiera od dziś wejdą kolejne ograniczenia w związku z przemieszczaniem się. Z domu będzie można wychodzić tylko w trzech przypadkach: udając się z i do pracy, realizując zadania w ramach wolontariatu związanego z zapobieganiem epidemii oraz w celu załatwienia niezbędnych spraw życia codziennego. Oznacza to, miejmy nadzieję, że jeszcze więcej osób pozostanie w domach. Na ten moment nowe zasady mają obowiązywać od 25 marca do 11 kwietnia.
W Internecie już od tygodnia pojawiają się śmieszne filmiki pokazujące, jak osoby w kwarantannie radzą sobie z odosobnieniem. Niektóre są śmiesznymi obrazami, inne propozycjami na kreatywne spędzanie wolnego czasu. I my postanowiliśmy dołożyć swoją cegiełkę do tych „poradników” na czas kwarantanny. Przedstawiamy zatem 6 ciekawych rodzajów rozrywki online, z których warto korzystać w tym trudnym okresie.
- VOD
Wiele osób, które pozostają w domach, wykorzystuje ten czas na to, by nadrobić zaległości filmowe. Popularne platformy, z których można korzystać to: Netflix, HBO, Player, Amazon Prime, Ipla, Chill.tv, Google Movies, Apple TV. W czasach, gdy wiele osób pozostaje w domach bardzo popularna stała się wtyczka Netflix Party. Ta dodatkowa opcja polega na tym, że możemy za jej pośrednictwem połączyć się ze swoimi znajomymi i wspólnie oglądać konkretny film. Podczas seansu można wymieniać spostrzeżenia ze swoimi przyjaciółmi za pośrednictwem przygotowanego okienka chat.
Natomiast wśród mniej oczywistych pozycji warto wymienić Ninatekę. To platforma w której znajdziemy liczne filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe. Wszystkie materiały zamieszczone w Ninatece są bezpłatne. To ponad 7 tys. pozycji audio i wideo. Dostęp do nich nie wymaga logowania, a wszystkie materiały są całkowicie wolne od reklam.
Drugą platformą, która nie tak często pojawia się w takich zestawieniach jest Ted. Czyli serwis z dostępem do serii konferencji naukowych, które każdego roku są organizowane przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation. Motto platformy brzmi „propagowanie idei wartych propagowania”. Warto dodać, że w związku z epidemią koronawirusa Ted przygotowuje codzienne rozmowy na żywo z ekspertami, których (jak czytamy na stronie) pomysły mogą pomóc nam myśleć i pracować w tym trudnym momencie z poczuciem odpowiedzialności, współczucia i mądrości.
Na koniec tego punktu podrzucamy również propozycję dla osób wierzących. Zgromadzenie Salwatorianów, które jest odpowiedzialne za Studio Katolik przygotowało platformę Katoflix.pl, która miała swoją premierę na początku marca. W ciągu 5 pierwszych dni w serwisie zarejestrowało się ponad 4 tys. osób. Tak więc jeśli szukacie filmów, seriali i wywiadów o tematyce religijnej, jest to doskonałe miejsce.
- Muzyka
Wreszcie macie czas na wsłuchanie się w ulubione kawałki? Na szczęście i w tym obszarze z pomocą przychodzą nowe technologie, a konkretnie serwisy streamingowe. Najpopularniejsze z nich to: Spotify, Tidal, Deezer i Apple Music.
Ciekawostka: Tom Hanks i jego żona Rita Wilson przebywają aktualnie na bezwzględnej kwarantannie z powodu zakażenia się koronawirusem. W związku z tym Rita stworzyła na Spotify listę o nazwie „Rita Wilson’s Quarantunes”. Dzięki temu możecie dosłownie dowiedzieć się co słychać w domu znanych aktorów.
Z mniej znanych serwisów muzycznych mamy do naszej dyspozycji Bandcamp. Co prawda w głównym założeniu jest to internetowy sklep muzyczny, jednak posiada również ofertę streamingową. Tutaj znajdziecie muzykę bardziej niezależnych artystów, którzy świadomie nie chcą korzystać z serwisów wymienionych w poprzednim akapicie, bo uważają je za ogromny worek, do którego wrzucane jest wszystko i nic. Tak więc jeśli szukacie bardziej ambitnych i niszowych kawałków, możliwe że tu znajdziecie coś dla siebie.
- Książki i audiobooki
Okres kwarantanny to doskonała okazja na nadrobienie zaległości w naszych biblioteczkach. A co ważne, żeby sięgnąć po najnowsze pozycje nie trzeba wychodzić z domu. Wśród najbardziej oczywistych źródeł należy wymienić takie serwisy jak: Audioteka, Legimi, Empik Go, Storytel. Znajdziemy tam dostęp nie tylko do książek w wersji audio ale również licznych pozycji z audiobookami.
W domach pozostały również dzieci, a szkoły pozostają zamknięte. Warto więc zaproponować im nadrobienie zaległości w czytaniu lektur. Tutaj z pomocą przychodzi biblioteka online Wolne Lektury. Wszystkie pozycje zebrane w serwisie są darmowe. Projekt utrzymuje się z darowizn i dotacji, a każdego dnia korzysta z niego już blisko 85 tys. czytelników.
- Gry
Nie zapominajmy o fanach gier. Jednym z wartych uwagi serwisów jest GOG. Jest to dystrybucji gier komputerowych, stworzony w 2008 roku przez polską firmę CDP Investment sp. z o.o., a obecnie należy do CD Projekt. W serwisie można znaleźć wiele pozycji, które należą do klasyki gatunku. Natomiast z powodu panującej epidemii platforma udostępniła 27 gier w wersji darmowej, między innymi użytkownicy otrzymali dostęp do gry Mable & The Wood.
Kolejnym serwisem, na który warto zwrócić uwagę to Steam. Czyli system gier wieloosobowych oraz serwis społecznościowy stworzony przez Valve Corporation. Twórcy tej platformy również proponują swoim użytkownikom kilka pozycji w wersji darmowej z powodu obecnego kryzysu. Między innymi całkiem za darmo ściągnięcie tu dwie części Tomb Raidera.
Serwis Uplay, stworzony przez Ubisoft, również dołącza do akcji zostań w domu i uzupełnia swoje pozycje o darmowe wersje gier. Między innymi od 24 do 28 marca użytkownicy mogą ściągać grę Child of Light.
- Sport
Mamy też coś dla miłośników sportu – Bibliotekę PZPN. Może obecna sytuacja to dobry pretekst do nadrobienia zaległości i w tym obszarze. Na stronie laczynaspilka.pl/biblioteka dostępny jest cały szereg meczy: Mistrzostwa Świata (nawet eliminację z 1958 roku!), Mistrzostwa Europy, Igrzyska Olimpijskie, Liga Narodów, Mecze Towarzyskie itd.
Dla tych, którzy w sporcie szukają czegoś więcej niż piłka nożna, bardzo ciekawym może się okazać serwis Redbull TV. Na platformie mamy dostęp do wyszukiwarki, w której możemy odnajdywać konkretne materiały wideo wybierając konkretnego zawodnika lub dyscyplinę sportu. Użytkownicy mają dostęp nie tylko do ciekawych filmów sportowych, ale również szeregu artykułów i sylwetek sportowców z całego świata.
- Podcasty
W ostatnim czasie na popularności zyskują podcasty. Może czas, kiedy pozostajemy w domach, to dobry moment, na to żeby poznać i ten rodzaj rozrywki. Dla fanów polskich treści polecamy w związku z tym Polskie Podcasty, czyli katalog rodzimych podcastów. Wszystkie propozycje zostały podzielone na 16 kategorii od sztuki, przez biznes, po edukację.
Inna ciekawą propozycją z naszego rodzimego rynku jest serwis Podcasty.info. Jest to projekt Fundacji Otwórz się, który zyskał już sporą popularność. Podobnie, jak w przypadku Polskich Podcastów, użytkownicy mają do dyspozycji wiele kategorii, więc z pewnością każdy znajdzie tutaj coś ciekawego dla siebie.