Czym jest dziś nikotynowa rewolucja?

Dodane: 12.07.2022

Mam Startup

Udostępnij:

Branża nikotynowa wciąż się rozwija i zaskakuje nowymi rozwiązaniami. Jednym z nich są saszetki nikotynowe, które są bezpieczniejszą dla naszego organizmu alternatywą.

Niektórzy odreagowują stresujące sytuacje w pracy sięgając po papierosa, przez co tylko potęgują swój stan. Innych z kolei stresuje sama myśl, że podczas podróży lub dłuższego spotkania, nie będą mogli „wyrwać się na dymka”. Stres i palenie tytoniu to jedne z przyczyn współczesnych chorób cywilizacyjnych i dlatego warto pomyśleć o tym, jak ograniczać negatywne skutki, jakie ze sobą niosą.   

Od wielu lat na rynku są obecne nikotynowe alternatywy, potencjalnie mniej niebezpieczne, jak e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu. Okazuje się jednak, że producenci nie poprzestają na szukaniu alternatyw, które jeszcze bardziej redukują ryzyka zdrowotne. Od niedawna na polskim rynku obecne są saszetki nikotynowe  (np. Velo). Doustne produkty nikotynowe (tzw. Modern Oral) zostały umieszczone przez naukowców na tzw. skali obniżania ryzyka, przedstawiającej poziom ekspozycji konkretnych produktów na toksyny (tzw. skali risk continuum) jako mniej szkodliwe od wszystkich alternatyw dla tradycyjnych papierosów poza nikotynową terapią zastępczą. (1)

Czym jednak są wspomniane saszetki nikotynowe? To potencjalnie znacznie mniej szkodliwy od standardowego papierosa zastępnik, który nie tylko nie wytwarza dymu, ale w ogóle nie zawiera tytoniu. Działanie saszetek opiera się wyłącznie na obecności nikotyny, która uwalnia się w ustach, jest wchłaniana przez błonę śluzową w dziąśle i zaspokaja pragnienie dostarczenia jej do organizmu. Samo uwalnianie nikotyny może następować w różnych stężeniach.

Badania dowodzą, że saszetka nikotynowa jest niemal o 100 proc. mniej szkodliwa w porównaniu z papierosem.

– Niewątpliwie mamy do czynienia z najmniej szkodliwym dla palaczy alternatywnym produktem dostarczającym nikotynę – mówi Profesor Andrzej Sobczak, kierownik Zakładu Chemii Ogólnej i Nieorganicznej i specjalista, który od lat zajmuje się alternatywnymi metodami dostarczania nikotyny do organizmu.

Warta podkreślenia jest również wygodna aplikacja – saszetki przypominają sprzedawaną w Polsce tabakę, jednak w odróżnieniu od niej, nikotyna zażywana jest doustnie przez umieszczenie jej pod wargą. Dzięki temu, że aplikacja jest tak prosta i niewpływająca na osoby znajdujące się w pobliżu, saszetek można używać w dowolnym miejscu, nawet w czasie pracy, w kinie czy w podróży. 

(1) Badanie opublikowane w czasopiśmie Drug and Chemical Toxicology