Problem śladu środowiskowego jest o tyle poważny, że może on stanowić do 90% śladu towarów konsumpcyjnych. Dlatego poważne są też i środki zaangażowane do walki z tym wyzwaniem. Nowy fundusz ma docelową wielkość 200 mln euro i będzie ukierunkowany w szczególności na łańcuch dostaw i technologie transportowe, dekarbonizację przemysłu i zrównoważony rozwój środowiska oraz niebieską gospodarkę. Nine Realms skupi się głównie na Unię Europejską; co najmniej 70% inwestycji jest przeznaczonych dla krajów członkowskich. Fundusz będzie koncentrował się w szczególności na Niemczech, które są już kluczowym rynkiem dla zarządzającego funduszem, gdzie otworzy również lokalne biuro.
Niedoceniana część układanki klimatycznej
Projekt Nine Realms ma zaradzić jednej z istniejących luk w finansowaniu w segmencie technologii łańcucha dostaw na wczesnym etapie w Europie. To także odpowiedź na potrzeby ekosystemów europejskich i amerykańskich. Europa generuje obecnie jedynie 5% finansowania przedsięwzięć logistycznych na całym świecie, reprezentując jednocześnie 13% całkowitego finansowania przedsięwzięć logistycznych. A to wszystko pomimo tego, że ponad 50% dużych firm logistycznych ma swoje siedziby w Europie.
– Łańcuchy dostaw to niedoceniana część naszej układanki klimatycznej. Zarówno pod względem śladu węglowego, jak i optymalizacji logistyki towarów łatwo psujących się, w tym sektorze można wiele zyskać. Cieszymy się, że Nine Realms podejmuje to wyzwanie i chętnie wspieramy je jako integralną część naszego finansowania działań klimatycznych – zaznacza dyrektorka generalna EFI, Marjut Falkstedt.