Nowe technologie. Czy to już uzależnienie? [Infoshare 2023]

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Dębski Infoshare 2023 uzależnienie od technologii

Udostępnij:

– Z pewnością sygnałem ostrzegawczym będzie nie tylko utrata kontroli nad tym, ile czasu spędzamy w sieci, ale również nad jego jakością. Również zauważanie u siebie tzw. efektu FOMO, czyli lęku przed odłączeniem od ciągłego napływu informacji, powinien dać nam do myślenia – mówi jeden z gości studia PKO BP na tegorocznym Infoshare, Maciej Dębski, socjolog i założyciel fundacji Dbam o Mój Z@sięg.

W ramach rozmowy prowadzonej przez Martę Janczewską-Bażak działacz odpowiadał m.in. na pytania:

  • Gdzie leży różnica pomiędzy brakiem higieny cyfrowej a uzależnieniem od technologii?
  • Jak dbać o higienę cyfrową?
  • Co robić, gdy mamy do czynienia z uzależnieniem od technologii?

Po co ten całym szum?

Uzależnienie uzależnieniu nierówne – pewnie ktoś z Was logicznie zauważy. Tak jak skutków uzależnienia od picia kawy nie da się przecież porównać z nadmiernym spożyciem alkoholu, tak i może przywiązaniem do ekranów nie trzeba się szczególnie przejmować?

Ekranowe szaleństwo

Niestety założyciel fundacji Dbam o Mój Z@asięg ma dla nas niepokojące wnioski: – Masowo jemy posiłki przed ekranami. Badania pokazują, że to sprawia, że rośnie nam pokolenie 20-30-latków z problemami trawiennymi. Dowiedziono również, że korzystanie z nich wieczorami prowadzi do bezsenności.

Jak więc uniknąć uzależnienia, jak dbać o higienę cyfrową? Przede wszystkim kontrolować ilość i jakość czasu spędzanego w sieci. Godzinę-dwie przed snem odłożyć wszystkie ekrany i pozwolić naszemu mózgowi przygotować się do snu – mówił ekspert.

Chcesz wysłuchać całą rozmowę? Obejrzysz poniższe wideo:

W ramach studia PKO BP na tegorocznym Infoshare Marta Janczewska-Bażak rozmawiała m.in. również z Jowitą Michalską, a tematem ich rozmowy były najnowsze trendy technologiczne w Polsce.